Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1: Τρίποντο με Σπόραρ

339

Ο Σλοβένος φορ έβαλε και τα 2 γκολ των Πράσινων

Με τον Σπόραρ να σκοράρει στο 51′ και στο 89′ ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-1 τον Παναιτωλικό, για τον οποίο μείωσε ο Σενγκέλια στο 92′, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League και περιμένει το αποτέλεσμα στο Άρης – ΠΑΟΚ για να δει αν θα πατήσει στην κορυφή της βαθμολογίας ή αν θα παραμείνει στη 2η θέση και στο -1.

Οι Πράσινοι συνηθίζουν να μπαίνουν δυνατά στα εντός έδρας παιχνίδια τους και αυτό έκαναν και τώρα, έχοντας την πρώτη τους φάση μόλις στο 2ο λεπτό με την κεφαλιά του Ιωαννίδη που έφυγε ελάχιστα άουτ μετά τη σέντρα του Βαγιαννίδη. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 11′ με το σουτ του Μαυρίας που πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι και από εκεί και πέρα οι Αγρινιώτες έδειχναν να έχουν μπλοκάρει τους γηπεδούχους.

Στο 24′, πάντως, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ πλησίασε στο γκολ αλλά ο Βαγιαννίδης δεν πρόλαβε για ελάχιστα να κάνει την προβολή μετά το γύρισμα του Βιλένα και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Έλληνα πλάγιο μπακ να φτιάχνει ευκαιρία στο 35′ «σκάβοντας» ωραία για τον Μαντσίνι αλλά το πλασέ που επιχείρησε αυτός έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και με τον Παναιτωλικό να ζητάει πέναλτι στο 45′ σε μια διεκδίκηση της μπάλας από Τζούριτσιτς και Μαυρία αλλά ο διαιτητής, ζητώντας και τη βοήθεια του VAR, κατέληξε στο συμπέρασμα ότι ο Σέρβος του Παναθηναϊκού ήταν αυτός που είχε βρει πρώτα τη μπάλα οπότε δεν υπήρχε παράβαση.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, πάντως, ο Τερίμ έκανε δύο αλλαγές και δικαιώθηκε: Έξω οι Βιλένα και Μαντσίνι, μέσα οι Αϊτόρ και Σπόραρ, με τον Σλοβένο φορ να κάνει τη διαφορά στο 51′, όταν με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Χουάνκαρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Έχοντας, πλέον, το προβάδισμα, οι Πράσινοι προσπάθησαν στα επόμενα λεπτά να βάλουν και δεύτερο γκολ και έγιναν απειλητικοί με τη σέντρα-σουτ του Χουάνκαρ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καπίνο στο 58′, με το ματς να παραμένει στο 1-0 και τους φιλοξενούμενους να είναι ζωντανοί. Και αφού ήταν ζωντανοί, λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά στο 74′ με την κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο μετά τη σέντρα του Σενγκέλια αλλάμο Λοντίγκιν… απογειώθηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 80′ ο Τζούριτσιτς άγγιξε το 2-0 αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά το σουτ που έκανε, για να κλειδώσει τελικά ο Παναθηναϊκός τη νίκη στο 89′: Κλέψιμο του Ζέκα, ασίστ του Τζούριτσιτς και εκτέλεση από τον Σπόραρ για το 2-0.

Στο 92′, πάντως, ο Παναιτωλικός αντέδρασε και με δυνατό σουτ του Σενγκέλια εντός περιοχής μείωσε σε 2-1, για να ακοουθήσει στο 96′ η εκτέλεση φάουλ του Μλάντεν που απέκρουσε στη γωνία ο Λοντίγκιν και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του Τερίμ.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ (90’ Φικάι), Ζέκα, Μαντσίνι (46’ Σπόραρ), Τσέριν, Βιλένα (46’ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (90’ Γερεμέγεφ), Ιωαννίδης (75’ Μπερνάρ).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μλάντεν, Μαλής, Μαυρίας (78’ λ.τρ. Μπελεβώνης), Πέρες (62’ Φρεντερίκο Ντουάρτε), Μπαλντασάρα (73’ Τσιγγάρας), Λιάβας, Σενγκέλια, Χατζηθεοδωρίδης (62’ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης (62’ Χουάνπι).