Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 3-1: Πέρασε στο ματς ως αλλαγή ο Σέρβος και με πανέμορφα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο λύτρωσε την ομάδα του – Τετέ και Μπεντακόρ τα άλλα τέρματα.

Δεύτερη νίκη για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα της Super League, με την υπογραφή του Φίλιπ Τζούρισιτς! Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό, τη στιγμή που οι «πράσινοι» εμφάνιζαν στο άδειο ΟΑΚΑ τις ίδιες αγωνιστικές… ασθένειες. Δηλαδή δυσκολία στη δημιουργία απέναντι σε κλειστή άμυνα.

Το σκορ ήταν στο 1-1 και με δύο πανέμορφα γκολ στο 81’ και στο 89’, ο έμπειρος άσος διαμόρφωσε το τελικό 3-1, λυτρώνοντας το «τριφύλλι» που ουσιαστικά είχε αρχίσει να σκέφτεται το φόβο ενός νέου… πατατράκ. Αλλά ο Σέρβος με εμφατικό τρόπο και δείχνοντας την ποιότητά του, έδιωξε κάθε φόβο.

Συνολικά οι «πράσινοι» δεν εντυπωσίασαν σε ακόμη ένα ματς, εμφανίζοντας τα ίδια προβλήματα που είχαν και σε προηγούμενες αναμετρήσεις με θεωρητικά «μικρότερους αντιπάλους. Ειδικά στη δημιουργία και στις απειλές της αντίπαλης εστίας. Όλα αυτά μάλιστα, παρότι προηγήθηκαν στο 10’, αλλά ισοφαρίστηκαν στο 15’.

Έτσι ο Παναθηναϊκός πριν τα ντέρμπι (ΑΕΚ εκτός, Ολυμπιακός εντός) πήρε τη δεύτερη νίκη του και ανέβηκε στους 8 βαθμούς. Τη στιγμή που ο Πανσερραϊκός παρέμεινε ουραγός με 1.

Το ματς άρχισε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να κλείνουν τον Πανσερραϊκό. Γι’ αυτό και δεν άργησε να έρθει το γκολ, παρότι μέχρι τότε δεν είχαν γίνει ευκαιρίες ουσιαστικά. Στο 10ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα πήγε αριστερά στον Μλαντένοβιτς, ο Σέρβος έκανε το γύρισμα χαμηλά και ο Τετέ με άνεση σκόραρε απ’ το ύψος της μικρής περιοχής για το 1-0!

Ο Πανσερραϊκός απείλησε στο 13’ με σουτ που έδιωξε ο Ντραγκόφσκι, ενώ δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν! Οι Σερραίοι έκλεψαν την μπάλα και έβγαλαν επίθεσης με σέντρα από αριστερά και εντυπωσιακή κεφαλιά του Μπεντακόρ στα δίχτυα για το 1-1!

Στο 19’ ο Παναθηναϊκός απείλησε με διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Μπακασέτα και στη συνέχεια με τον Τετέ, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έσωσε και τις δύο περιπτώσεις.

Η ομάδα των Σερρών απείλησε στο 32’ με τον Σαλαζάρ να σουτάρει από πλάγια θέση και τον Ντραγκόφσκι να είναι σε ετοιμότητα.

Η προσπάθεια του Ιωαννίδη στο 39’ μετά από πάσα του Πελίστρι, κόπηκε σε κόρνερ. Όλα αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις, όταν ο διαιτητής Ευαγγέλου υπέδειξε πέναλτι σε φάση όπου ο Γκουγκεσασβίλι βρίσκει με γροθιά τον Βαγιαννίδη σε διεκδίκηση στον αέρα. Όμως μετά από ειδοποίηση του VAR, εξετάστηκε η φάση και τελικά ο διαιτητής πήρε πίσω το πέναλτι.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Παναθηναϊκό να απειλεί στο 53’. Ο Μπακασέτας με αριστερό σουτ από τα όρια της περιοχής, ανάγκασε τον Γκουγκεσασβίλι σε ωραία επέμβαση.

Ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού ήταν ξανά σε ετοιμότητα, όταν ο Ουναϊ εκτέλεσε ωραία φάουλ στο 56’ της αναμέτρησης. Ακολούθησαν δύο εκτελέσεις του Μπακασέτα σε στατικές φάσεις, με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να φεύγει κόρνερ.

Ο Τζούρισιτς στο 73’ σούταρε από κοντά μετά από κόρνερ, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού. Τρία λεπτά μετά ο Ιωαννίδης σούταρε, με τον Γκουκεσασβίλι να είναι και πάλι εκεί και να μπλοκάρει.

Ο Πανσερραϊκός έκανε αισθητή την παρουσία του επιθετικά στο 78’. Ο Αράο διαμαρτυρήθηκε για φάουλ απ’ τον Ντέλετιτς, ο Σέρβος έκανε το σουτ και ο Ντραγκόφσκι κράτησε το μηδέν, σε μια φάση που αν η μπάλα κατέληγε γκολ ίσως να ακυρωνόταν λόγω φάουλ.

Τελικά ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ… λύτρωσης στο 81’! Ο Φίλιπ Τζούρισιτς με σουτ με το αριστερό μετά από κοντρόλ, έστειλε την μπάλα στην γωνιά της εστίας του Πανσερραϊκού για το 2-1, αφού πρώτα βρήκε και στον Στάικο!

Ο εκπληκτικός Σέρβος στο 89’ «κλείδωσε» τη νίκη, με εκπληκτικό τέρμα. Με σουτ έξω απ’ την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας για το τελικό 3-1!

Ο Πανσερραϊκός απ’ τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ, φάνηκε πως δεν μπορεί να απειλήσει κι έτσι τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά μέχρι το τριπλό σφύριγμα που ολοκλήρωσε το ματς στο 3-1.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες: 82’ Τζούριτσιτς – 36’ Τέρζιτς, 65’ Μπετανκόρ, 69’ Περούτσι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (68’ λ. τρ. Μπάλντοκ), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Ουναΐ (87’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (76’ Γερεμέγεφ), Πελίστρι (68’ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης (87’ Τσέριν).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον, Φαρές (83’ Πεταυράκης), Στάικος, Περούτσι, Σαλαζάρ (83’ Δεληγιαννίδης), Τομάς (71’ Χατζηστραβός), Τέρζιτς (66’ Ντέλετιτς), Μπετανκόρ (71’ Γκίγκιτς).