Συνεχίζουν χωρίς βαθμολογικές απώλειες οι πράσινοι

Το πώς θα εξελιχθεί το φετινό πρωτάθλημα δεν μπορεί κανείς να το προβλέψει από τώρα, όλοι όμως βλέπουν ότι ο Παναθηναϊκός είναι αποφασισμένος να το διεκδικήσει μέχρι τέλους, αφού με πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ που πέτυχε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του, νίκησε με 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, πήρε το 5ο τρίποντο σε πέντε αγώνες και πάει με τέλεια ψυχολογία στην πρώτη διακοπή λόγω εθνικών ομάδων.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι πράσινοι επιδίωξαν να πάρουν τη μπάλα και να κάνουν το παιχνίδι τους, έχοντας την πρώτη τους φάση, έστω και… κατά λάθος, στο 10′, όταν ο Γκάνεα έκανε τη σέντρα και η μπάλα πήγε στο δοκάρι, με τον Αϊτόρ να σουτάρει στην επαναφορά αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Λίγα λεπτά μετά, στο 15′, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έγινε ξανά απειλητική αλλά με πιο ορθόδοξο τρόπο αυτή τη φορά, αφού οι Αϊτόρ και Σπόραρ συνεργάστηκαν ωραία, με τον δεύτερο να σουτάρει και τον Σούλη να μπλοκάρει.

Οι δυο τους ήταν οι πρωταγωνιστές και της φάσης του 22ου λεπτού, όταν συγκρούστηκαν και τελικά αποχώρησαν και οι δύο, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα να μεταφέρεται στο νοσοκομείο αφού χτύπησε στον αυχένα. Όπως και να έχει, το παιχνίδι άρχισε ξανά έπειτα από 8 λεπτά και ο Παναθηναϊκός κατάφερε, τελικά, να ανοίξει το σκορ στο 44′ με την εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ (1-0).

Οι κυπελλούχοι Ελλάδα πήγαν, επομένως, στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα και όταν επέστρεψαν από αυτά, με τον Μπερνάρ να παίρνει τη θέση του Κουρμπέλη, ήταν αποφασισμένοι για το δεύτερο γκολ που ουσιαστικά θα έβαζε πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Ένα δεύτερο γκολ που ήρθε στο 54΄, όταν ο Αϊτόρ εκτέλεσε ξανά φάουλ και ο Αθανασίου έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, για να καταλήξει αυτή στα δίχτυα (2-0).

Όλα, πλέον, ήταν πιο εύκολα για τους πράσινους, οι οποίοι ήλεγχαν πλήρως την κατάσταση, δεν ένιωθαν κάποια πραγματική απειλή από τους Γιαννιώτες και στο 70′ ανέβασαν το σκορ στο 3-0 με το χατ τρικ του Αϊτόρ, ο οποίος πήρε την πάσα του Ιωαννίδη και νίκησε ξανά τον Αθανασίου στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Όλα καλά, δηλαδή, για τον Παναθηναϊκό, οι οπαδοί του οποίου είχαν στήσει το δικό τους πάρτι στις εξέδρες, όπως κάνουν σε κάθε παιχνίδι φέτος, αποθεώνοντας τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς για τη δουλειά του και τα αποτελέσματα της ομάδας του.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια (81′ Σένκεφελντ), Πούγγουρας, Γκάνεα (73′ Χουάνκαρ), Ρούμπεν Πέρεθ, Κουρμπέλης (46′ Μπερνάρ), Τσέριν, Παλάσιος (73′ Βέρμπιτς), Αϊτόρ, Σπόραρ (37′ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης (27′ Αθανασίου), Εραμούσπε, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης, Σόρια, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Ποζνάνσκι, Ροσέρο (74′ Λιάσος), Παμλίδης (64′ Μορέιρα), Τζίμας (64′ Σταματελόπουλος).