Παναθηναϊκός – Βόλος 3-0: Προπόνηση ενόψει Μπράγκα

248

Με τους Τσέριν, Ιωαννίδη και Βέρμπιτς να βρίσκουν δίχτυα, ο Παναθηναϊκός άρχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας του Βόλου με 3-0, κάνοντας παράλληλα διαχείριση δυνάμεων ενόψει της ρεβάνς με τη Μπράγκα, όπου θα προσπαθήσει να εξασφαλίσει την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τους Πράσινους με 7 αλλαγές στην 11άδα σε σχέση με τον αγώνα στην Πορτογαλία, χωρίς όμως αυτό να επηρεάζει σε κάτι την ομάδα του. Η απόδειξη, άλλωστε, ήρθε στον αγωνιστικό χώρο, με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 11′ με την κοντινή προσπάθεια του Τσέριν μετά το λάθος της άμυνας και στη συνέχεια ήλεγξε πλήρως την κατάσταση χωρίς να νιώσει τον παραμικρό κίνδυνο. Αντιθέτως, στο 33′ απείλησε με τον Κώτσιρα και στο 37′ έβαλε και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Ιωαννίδη μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ.

Από εκεί και πέρα, ο Γιοβάνοβιτς έκανε αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης και γενικά στο δεύτερο ημίχρονο ο πρώτος στόχος, αφού η νίκη ήταν βασικά δεδομένη, ήταν το να διαχειριστεί σωστά η ομάδα τις δυνάμεις της. Και το έκαναν. Με εξαίρεση, άλλωστε, τη φάση του 60ου λεπτού, όταν ο Μπρινιόλι είπε «όχι» στον Μωραΐτη στη μεγάλη ευκαιρία που είχε ο Βόλος, δεν είχαν κάποιο άλλο πρόβλημα.

Όλα καλά, επομένως, για τους Πράσινους, οι οποίοι στο 74′ ανέβασαν στο 3-0 το σκορ με την κεφαλιά του Βέρμπιτς μετά τη σέντρα του Κώτσιρα.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον (70′ Πάλμερ-Μπράουν), Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν (46′ Αράο), Τσέριν, Παλάσιος (46′ Αϊτόρ), Μπερνάρ (82′ Τζούριτσιτς), Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (58′ Σπόραρ).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα (67′ Κίτσος), Τσοκάνης (81′ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς (46′ Μπαριέντος), Μαχαίρας (67′ Τάχατος), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μραζ (46′ Μωραϊτης).