Πανσερραϊκός – Βόλος 2-2: Πήραν βαθμό στο 94′ με πέναλτι οι Θεσσαλοί

1186

Συνεχίζεται η μάχη της παραμονής

Σε ένα παιχνίδι που είχε ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκειά του, ο Βόλος προηγήθηκε, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να κάνει την ανατροπή αλλά στο 94′ ο Γκαρσία με πέναλτι έγραψε το τελικό 2-2 και χάρισε σημαντικό βαθμό στους φιλοξενούμενους που δίνουν μάχη για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν δύο τελικές στο πρώτο 10λεπτο με τον Μπεντανκόρ ενώ στο 16′ ο Ντανκερλούι για λίγο δεν βρήκε τη μπάλα μετά την πάσα του Τόμας για να στείλει στα δίχτυα με το κεφάλι.

Γενικά η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα και έδειχνε πιο επικίνδυνη, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 45’+2′ ο Ασεχνούν κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε απέναντι από τον Χόβαν και με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα για το 0-1.

Οι Θεσσαλοί έκλεισαν ιδανικά το πρώτο ημίχρονο, οι Σερραίοι όμως μπήκαν δυνατά στο δεύτερο και πήραν πέναλτι στο 48′ για ανατροπή του Άλεξιτς από τον Σιέλη, με τον Θυμιάνη να εκτελεί στο 50′ και να ισοφαρίζει (1-1). Η ψυχολογία ήταν, πλέον, υπέρ του Πανσερραϊκού, ο οποίος στο 58′ απείλησε με δυνατό σουτ του Άλεξιτς που απέκρουσε ο Κόβατς και τελικά έκανε το 2-1 στο 59′ με ωραία κεφαλιά-ψαράκι του Δεληγιαννίδη μετά τη σέντρα του Στάικου.

Οι γηπεδούχοι είχαν κάνει, πλέον, την ανατροπή και κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι και τις καθυστερήσεις, όταν τα δεδομένα άλλαξαν… Η νατροπή του Μύγα από τον Οικονόμου είχε ως αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι και ο Γκαρσία εκτέλεσε στο 94′ και έγραψε το τελικό 2-2, δίνοντας σημαντικό βαθμό στον Βόλο.

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής (90’ Γκοτζαμανίδης), Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς (86’ Μούργος), Ουάρντα (90’ Πεταυράκης), Ντανκερλούι (45’ Άλεξιτς), Μπετανκόρ (76’ Οικονόμου).

Βόλος: Κόβατς, Μύγας, Ασλανίδης (63’ Μωραΐτης), Καλογερόπουλος, Κίτσος (45’ Κόμπα), Τσοκάνης (73’ Ντέλετιτς), Σιέλης (63’ Ράσιτς), Γκλάβτσιτς, Άλχο, Ασεχνούν, Γκαρσία.