Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τον Κωνσταντέλια, οι Ολλανδοί έκαναν ανατροπή

Ο ΠΑΟΚ είχε αρχίσει με νίκη τα φιλικά παιχνίδια στην Ολλανδία, επικρατώντας της Γκόου Αχέντ Ίγκλς με 4-0, αλλά στο δεύτερο ματς, με αντίπαλο τη Γκρόνινγκεν, τα πράγματα δεν ήταν το ίδιο ευχάριστα, αφού η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου προηγήθηκε αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-1.

Ο αγώνας άρχισε με τους Θεσσαλονικείς να πρεσάρουν ψηλά, να πατάνε καλά και να έχουν δοκάρι στο 12′ με το πλασέ του Ολιβέρα εντός περιοχής, χάνοντας την ευκαιρία να προηγηθούν από νωρίς. Ακολούθησε η ευκαιρία του Ίνγκασον δύο λεπτά αργότερα και στη συνέχεια μια καλή στιγμή με τον Κουαλιάτα, για έναν ΠΑΟΚ που ήταν αρκετά καλός στο πρώτο ημίχρονο, με δεδομένο πάντα ότι μιλάμε μόλις για το δεύτερο φιλικό που δίνει μετά την έναρξη της προετοιμασίας.