Ο ΠΑΟΚ με ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο κατάφερε και πήρε την πρώτη του νίκη για τη φετινή σεζόν επικρατώντας του Ηρακλή με 72-69.

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, στην έδρα του μάλιστα, με τον «Δικέφαλο» να παίρνει το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντέιβιντ Ντιλέο (12π., 14 ριμπ.), ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Χριστοδούλου και Τολιόπουλος που αναπλήρωσαν επάξια το κενό των απόντων.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το τρίτο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ που σκόραρε 23 πόντους και δέχθηκε μόλις 11. Και παρά το γεγονός ότι ο Ηρακλής προσπάθησε να φύγει με τη νίκη οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πήραν τη νίκη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ηρακλής από το πρώτο λεπτό ξεκίνησε με καλύτερη αυτοπεποίθηση και με τον Τόνι Ντάγκλας να δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση.

Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά έκαναν ένα σερί 8-0 και μπήκαν σε θέση οδηγού. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει, αλλά η διαφορά που είχαν οι παίκτες του Ηρακλή δεν μειωνόταν.

Κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 20-10 για τον Ηρακλή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του ΠΑΟΚ στο παρκέ και με ένα σερί 9-0 κατάφερε και μείωσε στον πόντο (23-24 στο 13’).

Το παιχνίδι σε εκείνο το σημείο απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρή μάχη στο παρκέ.

Ο ΠΑΟΚ μάλιστα ισοφάρισε (28-28 στο 16’), αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ.

Αντί αυτού ο Ηρακλής έτρεξε ένα σερί 6-0 (28-34 στο 18’). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με 37-33.

Στην τρίτη περίοδο και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Στα μέσα της περιόδου και για πρώτη φορά ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται 41-39 με το τρίποντο του Ντιλέο.

Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 8-0, όλους από τον Ανδρέα Χριστοδούλου, για πρώτη φορά στο παιχνίδι βρέθηκε στο +8 (51-43 στο 27’).

Ο Ηρακλής δυσκολευόταν να βρει σκορ, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν το μομέντουμ του αγώνα.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 56-48.

Ο Ηρακλής έκανε ένα γρήγορο 7-0 και κατάφερε να μειώσει στον πόντο (56-55 στο 32’).

Ο Ντιλέο σκόραρε το πρώτο καλάθι για τον ΠΑΟΚ και του έδωσε «ανάσα» τεσσάρων πόντων (58-55).

Ο ΠΑΟΚ έσφιξε την άμυνά του και έκανε δύσκολο στον Ηρακλή το να σκοράρει.

Ο Γιάννης Αγραβάνης έβαλε ένα τρίποντο από το… σπίτι του και μείωσε στο καλάθι (62-60 στο 38’). Ο ΠΑΟΚ με τέσσερις πόντους από τον Γκρίφιν και τον Τζόουνς πήρε προβάδισμα πέντε πόντων.

Με 18 δευτερόλεπτα στο ρολόι ο Ντάγκλας βρήκε ελεύθερο σουτ αλλά αστόχησε και ο Ντιλέο πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Οι 12 πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες που σκόραρε ο ΠΑΟΚ

O MVP: Ο Ντέιβιντ Ντιλέο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 33-37, 56-48, 72-67

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου, Γκρίφιν, Ντιλέο, Τζόουνς, Γιάνκοβιτς, Καμπερίδης, Καμαριανός, Καμπερίδης, Τολιόπουλος, Ογκμπεϊντε

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης, Ντάγκλας, Κουζέλογου, Παπαδάκης, Λιντς, Γούλριντζ, Σκορδίλης, Ντάνιελς, Τέιλορ, Τέρνερ.

Πηγή: sportime.gr-thestival.gr