Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στην 3η θέση, καθώς επικράτησε 3-2 του Λεβαδειακού για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Ο Τιάγκο Ντάντας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής βγάζοντας τα κάστανα από τη φωτιά, αφού πέτυχε δύο γκολ.

Ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 10′ και στο 45+5′ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Δικέφαλο μετά την ισοφάριση του Μουτίνιο στο 15′. Ο Κουλιεράκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 61′, με τον Τσάπρα να μειώνει στο 66′.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στους 42 βαθμούς, όσους έχει και ο Ολυμπιακός μία εβδομάδα πριν από τη μεταξύ τους αναμέτρηση στην Τούμπα για την 21η αγωνιστική.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό. Οι παίκτες του Δικεφάλου άλλαξαν ωραία την μπάλα στον άξονα, ελευθέρωσαν στον Ράφα Σοάρες στα αριστερά. Εκείνος γέμισε στην περιοχή, με τον Ντάντας να πιάνει την κεφαλιά, αλλά να αστοχεί.
Ο Ντάντας στο 10ο λεπτό έβαλε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού. Ο Νάρεϊ πάτησε στην περιοχή από τα δεξιλα, μετά την κάθετη μεταβίβαση του Κάργα. Ο Γερμανός γύρισε στον Πορτογάλο, ο οποίος πλάσαρε για το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λούα Λούα έφυγε μόνος του απέναντι από τον Κοτάρσκι και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για ανατροπή του παίκτη του Λεβαδειακού από τον τερματοφύλακα, απόφαση που δεν άλλαξε και μετά από εξέταση στο VAR. Ο Μουτίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε στο 15′.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δυσκολευόταν να δημιουργήσει τελική μπροστά από την εστία του Στογιάνοβιτς. Ωστόσο, ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, με τον Ντάντας ξανά πρωταγωνιστή. Μετά από κακή απομάκρυνση, ο Πορτογάλος έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

Ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έψαχνε το τρίτο του γκολ. Στο 50′ ο Κωνσταντέλιας αστόχησε από πολύ κοντά έπειτα από γύρισμα του Νάρεϊ, με τον Γερμανό αμέσως μετά να έχει τη δική του καλή στιγμή. Ο Δικέφαλος είχε κλείσει τον Λεβαδειακό στα καρέ του και κατάφερε να κάνει το 3-1.

Στο 61ο λεπτό ο Νάρεϊ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Κάργας πήρε πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στη συνέχεια από κοντά ο Κουλιεράκης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Λεβαδειακός μείωσε άμεσα και συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό. Ο Τσάπρας έκανε το σουτ στην κίνηση δεξιά της περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Κάργα, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Κοτάρσκι, ο οποίος αιφνιδιάστηκε. Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να διαχειριστεί το προβάδισμα που είχε με τον Λεβαδειακό να γίνεται επικίνδυνος στο 78′ με τον Τορό.

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να ρίξει τον ρυθμό, προκειμένου να διαχειριστεί το προβάδισμά του. Ο Λεβαδειακός έγινε επικίνδυνος στο 85ο λεπτό με πλασέ του Γερεμέγεβ, το οποίο μπλόκαρε ο Κοτάρσκι. Στο 87′ ο Δικέφαλος είχε πολύ μεγάλη στιγμή να “κλείσει” το ματς με τον Ολιβέιρα. Μέχρι και το φινάλε παρέμεινε το 3-2, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη σημαντική νίκη.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κάργας, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Ντάντας, Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ολιβέιρα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Τζημόπουλος, Βήχος, Παναγιώτου, Μεχία, Νίκας, Νταμπό, Μουτίνιο, Λούα Λούα.