ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: Μείωσε 2-1 στο 78′ ο Γερεμέγεφ

10

Προβάδισμα για τους «ασπρόμαυρους»

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό για την προτελευταία αγωνιστική των play off της Stoiximan Super League και είναι μπροστά με 2-1 μετά τα γκολ του Τάισον στο 37ο λεπτό και του Ζίβκοβιτς στο 72ο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Πριν από την έναρξη της αγωνιστικής οι «ασπρόμαυροι» ήταν στο -1 από την ΑΕΚ, που παίζει με τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκη», οπότε αντιλαμβάνεται ο καθένας πόσο σημαντικά είναι αυτά τα δύο ματς για τον τίτλο.

Στην Τούμπα, λοιπόν, από το 37ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είναι μπροστά με 1-0 μετά το γκολ του Τάισον, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά την πάσα του Κωνσταντέλια, που εκμεταλλεύθηκε το λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

Οι Πράσινοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν τα κατάφεραν και τελικά στο 70′ ο δικέφαλος του βορρά πήρε πέναλτι για μαρκάρισμα του Γεντβάι στον Σαμάτα, με τον Ζίβκοβιτς να εκτελεί στο 72′ και να γράφει το 2-0.

Παρ’ όλα αυτά, λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 78′ η ομάδα του Φατίχ Τερίμ μπήκε ξανά στο παιχνίδι αφού μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Γερεμέγεφ μετά τη σέντρα του Μλαντένοβιτς.