Δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση του Πανσερραϊκού ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 3-2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα των Σερρών πήρε προβάδισμα δυο φορές στην Τούμπα αλλά ο Δικέφαλος βρήκε τις λύσεις για να πάρει το πρώτο του φετινό τρίποντο στις εγχώριες διοργανώσεις με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Σβαμπ και ένα γκολ του Οζντόεφ.

Δυο δοκάρια, δυο πέναλτι και τρία γκολ
Ισορροπημένο το πρώτο μέρος της αναμέτρησης με καλά διαστήματα για τις δύο ομάδες και αρκετές φάσεις. Ο Δικέφαλος απείλησε μόλις στο πέμπτο λεπτό όταν ο Κωνσταντέλιας πλάσαρε αλλά ο Γκουγκεσασβίλι απέκρουσε ενώ τρία λεπτά ήταν η σειρά του Τσιφτσή να κάνει την πρώτη του επέμβαση στο σουτ του Τόμας.

Οι «ασπρόμαυροι» δυσκολευόταν να βρουν κενούς διαδρόμους και στο 29ο λεπτό έμειναν πίσω στο σκορ καθώς η ομάδα των Σερρών πήρε το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπετανκόρ μετά από μαρκάρισμα του Βιεϊρίνια στο Σαλασάρ.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου πάτησαν γκάζι και στο 34ο λεπτό βρήκαν τον τρόπο να φέρουν το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ ενώ συνέχισαν να πιέζουν και στο 43′ έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά η προσπάθεια του Τσάλοφ κατέληξε στο δοκάρι.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Πανσερραϊκός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Τόμας βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Τσιφτσή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου είχαν την ευκαιρία να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα αλλά η προσπάθεια του Τόμας κατέληξε στο δοκάρι.

Λίγο πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να διευρύνει και άλλο το σκορ αλλά ο διαιτητής μετά και από παρέμβαση του VAR δεν υπέδειξε το πέναλτι στο χέρι του Μπέργκστρομ στο σουτ του Κωνσταντέλια.

Ισοφάριση στα πρώτα λεπτά – Προβάδισμα από την άσπρη βούλα
Ο Πανσερραϊκός στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αιφνιδίασε ξανά τον ΠΑΟΚ και ισοφάρισε μετά από ατομική ενέργεια του Σαλαζάρ. Ο Κολομβιανός πήρε την μπάλα από τα αριστερά μετά από κλέψιμο, μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιφτσή για το 2-2.

Ο Δικέφαλος πίεσε και προσπάθησε να βρει και τρίτο γκολ, το οποίο και βρήκε ξανά από την άσπρη βούλα στο 61ο λεπτό όταν ο Σβαμπ έστειλε στην άλλη γωνία τον πορτιέρε του Πανσερραϊκού και έγραψε το 3-2 για τον Δικέφαλο του Βορρά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Έξι λεπτά αργότερα οι «ασπρόμαυροι» έχασαν ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων όταν ο Γκουγκεσασβίλι σε πρώτο χρόνο απέκρουσε το σουτ του Μουργκ μέσα από την περιοχή και σε δεύτερο είχε απάντηση και στην εξ επαφής κεφαλιά του Τσάλοφ. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε στα επόμενα λεπτά, ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις και στο 94ο λεπτο έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Τομάς έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Τσιφτσή. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στα επόμενα δύο λεπτά των καθυστερήσεων και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΠΑΟΚ: Τσιφτσής, Βιεϊρίνια (46′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Σοάρες, Σβαμπ (87′ Θυμιάνης), Οζντόεφ (70’ Καμαρά), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (76’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τσάλοφ (70’ Τισουντάλι)

Πανσερραϊκός: Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέρκστρομ, Χαντάκιας (61’ Καρασαλίδης), Πεταυράκης, Στάικος (80’ Περούτζι), Λιάσος (80’ Καπτούμ), Σάλαζαρ, Χατζηστραβός (15′ Μασκανάκης – 80’ Ζίγκιτς), Τόμας, Μπετανκόρ