ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 0-1: Στο -1 με Τσούμπερ και περιμένει

798

Είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ η Ένωση

Το γκολ του Τσούμπερ στο 7ο λεπτό ήταν αρκετό, τελικά, στην ΑΕΚ για να περάσει με νίκη με 1-0 από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, ανεβαίνοντας έτσι στους 27 βαθμούς, όσους έχει και ο Ολυμπιακός, στο -1 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που παίζει στις 20:30 με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Η Ένωση, η οποία για πρώτη φορά φέτος φόρεσε την πορτοκαλί εμφάνιση, μπήκε καλά στο παιχνίδι, είχε την πρώτη τελική στο 2′ με το -αρκετά- άστοχο πλασέ του Σιμάνσκι, είχε νέα προσπάθεια στο 4′ με το πλασέ του Ελίασον που μπλόκαρε ο Κλέιμαν και τελικά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 7′: Οι Σιντιμπέ – Ελίασον – Πινέδα – Τσούμπερ συνεργάστηκαν πολύ ωραία, με τον τελευταίο να τελειώνει τη φάση πλασάροντας ψύχραιμα για το 0-1.

Ένα γκολ που… ξύπνησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν την πρώτη τους φάση στο 10′ και ήταν μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Στάνκοβιτς, όμως, είπε «όχι» στον Μπάλαν και ο Παμλίδης στην επαναφορά, ουσιαστικά προ κενής εστίας, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι! Ο ΠΑΣ θα μπορούσε να κάνει εκεί το 1-1, δεν το έκανε και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου μάλλον έμεινε ικανοποιημένος από το σκορ παρέμεινε στο 0-1 αφού ο δικέφαλος αετός είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ.

Στο 26′, όμως, ήταν η σειρά της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα να έχει δοκάρι, σε κεφαλιά του Τσούμπερ και αφού βρήκε τη μπάλα και ο Κλέιμαν, με τον Ελβετό να αστοχεί στην επαναφορά. Γενικά η πρωταθλήτρια ήλεγχε πλήρως την κατάσταση και έφτανε πολύ εύκολα ως την περιοχή των γηπεδούχων, έχοντας νέα μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 31′, όταν ο Τσούμπερ πάτησε για τον Μάνταλο που σούταρε εντός περιοχής, ο Κλέιμαν απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γκατσίνοβιτς από καλή θέση δεν βρήκε στόχο.

Όπως και να έχει, η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενη στην επίθεση και επιθετικά μπήκε και στο δεύτερο, απειλώντας στο 47′ με τον Ελίασον που τα έκανε όλα σωστά εκτός από το σουτ εντός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Οι Κιτρινόμαυροι έψαξαν το δεύτερο γκολ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, δεν το βρήκαν και στη συνέχεια έριξαν κάπως τον ρυθμό τους, ελέγχοντας πάντως την κατάσταση αφού δεν επέτρεπαν στους Γιαννιώτες να γίνουν επικίνδυνοι.

Ο Θανάσης Στάικος προσπάθησε με τις αλλαγές του να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, ο Ματίας Αλμέιδα, από την άλλη, φρέσκαρε τη δική του με τις κινήσεις του από τον πάγκο και το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Ένωση να έχει τον έλεγχο, να διαχειρίζεται σωστά την κατάσταση και να φεύγει τελικά με το τρίποντο από την Ήπειρο, αν και ο προπονητής της μάλλον θα προτιμούσε να έχει καθαρίσει νωρίτερα την υπόθεση-νίκη ώστε να μην υπάρχει άγχος στις καθυστερήσεις, όταν ο ΠΑΣ κέρδισε κόρνερ και πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Πανάγου, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Ροσέρο (85′ Κόντε), Καραχάλιος (94′ Μπακαδήμας), Ριένστρα, Τζίμας (66′ Λεό), Παμλίδης, Μπάλαν (66′ Γκάρο).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς (82′ Μήτογλου), Μοχαμάντι, Ελίασον (75′ Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Πινέδα (75′ Γαλανόπουλος), Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ (75′ Πόνσε), Μάνταλος (75′ Πισάρο).