ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 2-2: Γκέλαρε από 0-2 και χάνει κι άλλο έδαφος

36

Δύο γκολ ο Φορτούνης, απάντησαν οι Παμλίδης και Λιάσος

Με τον Φορτούνη να σκοράρει για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα μετά τον Μάιο του 2021 -και μάλιστα δύο φορές- ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα, για την 14η αγωνιστική της Super League 1, αλλά στο δεύτερο μέρος είδε τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με Παμλίδη – Λιάσο και με το τελικό 2-2 έμεινε, πλέον, στο -6 από τη 2η ΑΕΚ και κινδυνεύει να δει και τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει κι άλλο.

Το παιχνίδι άρχισε μέσα σε ένα περίεργο κλίμα, αφού υπήρχε ένταση και επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς και αστυνομία. Αποτέλεσμα; Τέσσερις διακοπές μέσα στο πρώτο 15λεπτο, με την 4η μάλιστα να διαρκεί 15-20 λεπτά. Ήταν αδύνατον, επομένως, για τις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό και να κάνουν κάτι της προκοπής κάτω από αυτές τις συνθήκες.

Όταν, πάντως, άρχισε ξανά ο αγώνας, οι Πειραιώτες, οι οποίοι έχασαν νωρίς με τραυματισμό τον Βρουσάι (μπήκε ο Ανδρούτσος), ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα. Αυτοί που έψαχναν περισσότερο το γκολ, που έπειθαν ότι ήταν πιο πιθανό να τα καταφέρουν. Και τα κατάφεραν.

Στο 34′ ο Ελ Αραμπί έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Φορτούνη που έφυγε κάθετα και, με τη βοήθεια και της κόντρας στον Παντελάκη, έκανε το 0-1. Ήταν το πρώτο γκολ του Έλληνα άσου στη Super League 1 μετά τον Μάιο του 2021 και για να το γιορτάσει… έβαλε ακόμη ένα στη συνέχεια, πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, στο 45′ με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ ο Φορτούνης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σούλη για το 0-2, απλοποιώντας αρκετά τα πράγματα για την ομάδα του Μίτσελ. Το μόνο που είχε να κάνει ο Ολυμπιακός στο β’ μέρος, άλλωστε, ήταν να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να «παγώσει» τον ΠΑΣ, αφήνοντάς τον εκτός παιχνιδιού. Δεν έγινε έτσι όμως…

Αντεπίθεση και ισοφάριση

Οι Ηπειρώτες ανέβηκαν μετά το 60′, είχαν δοκάρι στο 63′ σε κεφαλιά του Λιάσου μετά την εκτέλεση κόρνερ και ένα λεπτό μετά, στο 64′, μείωσαν σε 1-2 με σουτ του Παμλίδη εντός περιοχής και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι, άλλωστε, έδειχναν κουρασμένοι και ο Μίτσελ έκανε αλλαγές προσπαθώντας να φρεσκάρει την ομάδα του, η οποία δεν είχε πλέον σιγουριά στο παιχνίδι της.

Η επιβεβαίωση για αυτό ήρθε στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 76′, όταν ο Μορέιρα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Λιάσος έγραψε από κοντά το 2-2, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα του ΠΑΣ και παγώνοντας αυτή του Ολυμπιακού. Ο Μίτσελ προχώρησε άμεσα σε αλλαγές αλλά τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για την ομάδα που που κινδύνεψε να δεχθεί και τρίτο γκολ στο 83′ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω μετά την προβολή του Μπάλαν, με τον ΠΑΣ να πιστεύει στη νίκη και να την κυνηγάει.

Νίκη που δεν πήρε καμία ομάδα τελικά, αφού το 2-2 δεν άλλαξε, με τους Πειραιώτες να χάνουν κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα, Λιάσος, Μορέιρα, Παμλίδης (81′ Ροσέρο), Σταματελόπουλος (60′ Μπάλαν).

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Βρουσάι (22′ Ανδρούτσος), Ρέτσος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ (81′ Μαρσέλο), Εμβιλά, Χουάνγκ (81′ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιέλ, Χάμες (71′ Κασάμι), Φορτούνης, Ελ Αραμπί (71′ Μπακαμπού).