Παρέμειναν στο +4 από την ΑΕΚ οι πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός απείχε δευτερόλεπτα από γκέλα στα Γιάννινα κόντρα στον ΠΑΣ και ένιωθε την ΑΕΚ να έχει πλησιάσει στο -2 και τον Ολυμπιακό στο -5, αλλά στο 93′ ο Μορέιρα ανέτρεψε τον Κουρμπέλη και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι μέσω VAR, με τον Σπόραρ να εκτελεί στο 96′ και να κάνει το 0-1, διατηρώντας την ομάδα του στο +4 από τους κιτρινόμαυρους και στο +7 από τους ερυθρόλευκους.

Οι πράσινοι ήθελαν να αφήσουν πίσω τους την ήττα, πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα, από την ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, απειλώντας στο 3′ με το κοντινό σουτ του Βέρμπιτς που απέκρουσε ο Τσιντώτας και στο 4′ ξανά με τον ίδιο παίκτη, το νέο σουτ του οποίου, το οποίο βρήκε και στον Παντελάκη, απέκρουσε ξανά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ήταν αυτή που έκανε παιχνίδι, αφού οι Ηπειρώτες ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας, με τον Βαγιαννίδη να πλησιάζει στο γκολ στο 29′ με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε και πάλι. Γενικά στο πρώτο ημίχρονο όλες οι φάσεις ήταν των πράσινων, οι οποίοι έφταναν εύκολα ως την αντίπαλη περιοχή αλλά εκεί δεν τελείωναν σωστά τις προσπάθειές τους.

Όπως και να έχει, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και είχε νέα ευκαιρία στο 51′ με τον Ιωαννίδη που βγήκε απέναντι από τον Τσιντώτα αλλά δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε, με τον Γιοβάνοβιτς να βάζει τον Σπόραρ αντί του Βέρμπιτς και να γυρίζει το σύστημα σε 4-4-2, ψάχνοντας τη λύση για να έρθει το γκολ και η νίκη.

Στο 66′, όμως, λίγο έλειψε να έρθει το σοκ για τους πρωτοπόρους, αφού ο Σένκεφελντ γλίστρησε και ο Μπαλάν πήρε τη μπάλα και πλάσαρε από κοντά στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Μπρινιόλι! Αυτή ήταν η μοναδική -αλλά πολύ μεγάλη- ευκαιρία που είχε ο ΠΑΣ στο παιχνίδι, το οποίο, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, φαινόταν ότι θα έληγε χωρίς γκολ, μέχρι που ήρθαν οι καθυστερήσεις…

Στο 92′ ο Κουρμπέλης πρόλαβε να πάρει τη μπάλα και ο Μορέιρα τον βρήκε γεμάτα με το πόδι, με τον διαιτητή να πάει στο VAR και να δείχνει στη συνέχεια το σημείο του πέναλτι, από όπου ο Σπόραρ έκανε το 0-1 και λύτρωσε τον Παναθηναϊκό!

ΠΑΣ Γιάννινα: Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Eραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα (77′ Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης, Μπάλαν, Μορέιρα.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (74′ Πούχατς), Ρούμπεν (74′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης, Παλάσιος, Βέρμπιτς (58′ Σπόραρ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης.