Όλο και πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Θεσσαλούς

Με γκολ του Τσιλούλη ο Απόλλων πήρε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΛ, η οποία δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και πατούσαν καλύτερα στο πρώτο 15λεπτο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μέτρα μετά το 20′ και να έχουν και μια καλή στιγμή στο 29′ με τους Ντάουντα και Μουνιέ, η οποία δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από πολύ καλή θέση, μετά τη σέντρα του Μπαξεβανίδη.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το κακό σουτ του Ντουρμισάι εντός περιοχής και στο δεύτερο η ΑΕΛ ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Αντιθέτως, ο Απόλλων και ήθελε και μπορούσε όπως αποδείχθηκε, αφού στο 73′ ο Ντάουντα βρήκε τον Τσιλούλη και αυτός πλάσαρε ψύχραιμα και έκανε το 0-1.

Σκορ που έμεινε ως το τέλος, με την «ελαφρά ταξιαρχία» να πανηγυρίζει μια πολύτιμη νίκη στη μάχη για παραμονή στην κατηγορία, την ίδια ώρα που οι Θεσσαλοί βλέπουν τα πράγματα να δυσκολεύουν κι άλλο, αφού παραμένουν στην προτελευταία θέση.

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Μιχαήλ, Σπαρβ (46′ Μιλοσάβλιεβιτς), Φιλίπ, Ντουρμισάι, Τσόσιτς, Ζίζιτς (57′ Γιουνές), Πινακάς, Μπέρτος (77′ Τρούγιτς), Κολομπίνο Νικολιάς.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούτσις, Λισγάρας, Ντομίνγκεζ, Μπαξεβανίδης, Κολ, Λαγός (61′ Κιτοκό), Φερνάντες (89′ Χουχούμης), Τσιλούλης, Μουνιέ (76′ Βιτλής), Ντάουντα (89′ Τσαμπούρης).