Σισέ και Μπουχαλάκης τα γκολ των Πειραιωτών

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 2-1 τη Λαμία εκτός έδρας.

Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού ήταν στο 10′ και ήταν για τους γηπεδούχους, με τον Τιρόνε να κάνει την κεφαλιά και τον Βατσλίκ να αποκρούει εντυπωσιακά. Δύο λεπτά μετά, ήρθε η δεύτερη φάση του αγώνα και ήταν γκολ για τους ερυθρόλευκους: Φάουλ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Σισέ και 0-1. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πήρε το προβάδισμα, ήλεγξε την κατάσταση και στο 32′ έκανε και το 0-2, αυτή τη φορά με σουτ του Μπουχαλάκη από το ύψος της περιοχής.

Έτσι, χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει, ο Ολυμπιακός είχε βάλει από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Αυτή θα μπορούσε να οριστικοποιηθεί στο 51′ αλλά ο Τικίνιο καθυστέρησε και χάθηκε η ευκαιρία σε μια αντεπίθεση τριών ερυθρόλευκων απέναντι σε έναν παίκτη της Λαμίας, η οποία λίγα λεπτά αργότερα, στο 58′, είχε δοκάρι σε κεφαλιά του αμαρκάριστου Καραμάνου.

Στο 72′ πάντως, ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα με πλασέ, μετά το στρώσιμο του Ρόμανιτς, μειώνοντας σε 1-2, για να ακουθήσει στο 79′ η μεγάλη ευκαιρία του Βύντρα για την ισοφάριση, κάνοντας κίνηση στο πίσω δοκάρι σε μια στημένη φάση και ξεφεύγοντας από το μαρκάρισμα του Μπουχαλάκη.

Λαμία: Σαράνοφ, Σκόνδρας (40′ Βύντρα), Αντζέτζο, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ- Τζανδάρης (84′ Γκέντσογλου), Νούνιες, Τιρόνε (65′ Μανούσος), Ρόμανιτς, Μανουσάκης (65′ Ελευθεριάδης), Καραμάνος.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Καρμπόβνικ (84′ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μπουχαλάκης. Μ. Καμαρά (84′ Σουρλής), Αγκιμπού Καμαρά (76′ Βρουσάι), Βαλμπουενά (61′ Κουντέ), Ονιεκούρου (76′ Λόπες), Τικίνιο.