Μετά από δύο συνεχόμενες νίκες, ο Άρης επέστρεψε στα… αρνητικά αποτελέσματα χάνοντας με 2-1 από τη Λαμία και έπεσε στην 6η θέση. Η ομάδα της Φθιώτιδας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά από 5 μήνες και 18 αγώνες χωρίς τρίποντο, πρώτη με τον Βόκολο στον πάγκο της. Κακό πρώτο ημίχρονο με τραγικά λάθη από τους «κιτρινόμαυρους», μείωσε με στατική φάση και βελτιώθηκε στο δεύτερο αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στη Λαμία ο Άρης δεν εμφανίστηκε για σχεδόν 40 λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα. Ευτυχώς στο τέλος μείωσε με τον Μπράμπετς.

Στο 15ο λεπτό στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, η Λαμία άνοιξε το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από τον Σιμόν που με ωραία πάσα βρήκε τον Σλίβκα, εκείνος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ με το εξωτερικό πέτυχε το 1-0.

Στο 26’ η Λαμία διπλασίασε τα τέρματά της. Τραγικό λάθος του Ενκουλού που δεν μπόρεσε να κάνει σωστό κοντρόλ στο όριο της περιοχής μετά από πάσα του Μπράμπετς, ο Βέργος του έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε για το 2-0.

Η πρώτη αξιόλογη για τον Αρη ήρθε στο 31’. Ο Ιτούρμπε εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα. Εντεκα λεπτά αργότερα, ωραίο μακρινό σουτ από τον Ετέμπο η μπάλα έφυγε άουτ.

Τελικά η μείωση του σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε στο 44’ από στατική φάση. Ο Πάλμα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Νταρίντα πήρε την πρώτη κεφαλιά, τη δεύτερη ο Μπράμπετς που μείωσε για τον Άρη σε 2-1.