Με υποσχέσεις άρχισε το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα. Βόλος και Αστέρας Τρίπολης προσέφεραν χορταστικό… πρώτο πιάτο στην πρεμιέρα με έξι γκολ στο εντυπωσιακό 3-3 στο Πανθεσσαλικό.

Παρά την απουσία αγωνιστικού ρυθμού και για τις δύο ομάδες, χωρίς να έχουν ολοκληρώσει τις μεταγραφικές τους κινήσεις αφού η μεταγραφική περίοδος ολοκληρώνεται στις 15 του άλλου μήνα, έδειξαν ότι θα είναι από τους πρωταγωνιστές.

Ο αγώνας δεν είχε μόνο από τρία γκολ, αλλά και εντυπωσιακές φάσεις, θέαμα που ικανοποίησε τους θεατές και τηλεθεατές, όσους τουλάχιστον το προτίμησαν από τον αγώνα της Εθνικής μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με πέντε νέους παίκτες στην ενδεκάδα (Ντέλετιτς, Βίκτορ Φερνάντες, Λούνα, Ματίγια, Εσκοβάλ) και οι φιλοξενούμενοι με τρεις (Μπερτόγλιο, Γκαρντάφκι, Στάνκο).

Στο 27΄ο Ασίερ Μπενίτο άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα. Ο βοηθός διαιτητή (Μπούξμπαουμ) σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, αλλά το γκολ μέτρησε μέσω VAR.

Η απάντηση του Βόλου ήρθε στο 33′ με κεφαλιά τουΤομ Φαν Βέερτ (1-1).

Το εντυπωσιακό γκολ του Πάολο Φερνάντες στο 56′ έδωσε το προιβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο ίδιος παίκτης ήταν ο δημιουργός του 3-1 στο 63′ όιαν με τακουνάκι βρήκε τον Ντέλεπιτς που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αστέρας έβγαλε αντίδραση και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με τα γκολ του Τιλίκα (68′) και του Μπαράλες στις καθυστερήσεις.

Ο διαιτητής Περράκης (Αθήνας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ματίγια, Γκαρντάφσκι, Σιέλη, Μπερτόγλιο, Μουνάφο, Εσκοβάλ, Κλέιμαν.

Βόλος (Οσβάντ Τανσό): Κλέιμαν, Άλχο(82΄Ταχάτος), Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης, Ματίγια (57΄ Ουεαντρόγκο), Ντέλετιτς, Πάολο Φερνάντες (88΄Τσέλιος), Βίκτορ Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Πίτσου, Άλβαρες, Μουνάφο (71΄Σόνι), Στάνκο, Γκαρντάφσκι (61΄Σίτο) (79΄Γκαρθία), Μπερτόγλιο, Ριέρα (46΄Τιλίκα), Μπενίτο (61΄Μπαράλες).