Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό μετά από ένα αγώνα – θρίλερ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι πράσινοι λύγισαν τον ΠΑΟΚ στα πέναλτι στη Λεωφόρο και θα διεκδικήσουν τον τίτλο κόντρα στον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Άρη και τον Παναιτωλικό.

Ένας σπουδαίος και κυρίαρχος ΠΑΟΚ, επικράτησε του Παναθηναϊκού στον 2ο ημιτελικό Κυπέλλου με 0-1 (Ζίβκοβιτς) στην κανονική διάρκεια, πέτυχε το 0-2 με κεφαλιά του Κεντζιόρα στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, πάλεψε, αλλά ο σοβαρός τραυματισμός του Μπάμπα, ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με ασθενοφόρο κόστισε. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με δέκα παίκτες στην τελική ευθεία του εξτρά αγώνα και, τελικά, δέχθηκε γκολ από τον Λημνιό στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στα πέναλτι, ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε τρεις εκτελέσεις που θα έδιναν στον ΠΑΟΚ την πρόκριση, του Ντεσπόντοφ, του Οζντόεφ και του Ότο, ο Σαμάτα γλίστρησε στο 18ο πέναλτι, έστειλε την μπάλα άουτ και οι ασπρόμαυροι, παρά την ηρωική εμφάνισή τους, δεν κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό της διοργάνωσης.

Με την έναρξη του αγώνα ο Ραζβάν Λουτσέσκου αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη αλλαγή. Μόλις στο 3′ ο Μιχαηλίδης έπεσε στο έδαφος με πόνους στο γόνατο και στη θέση του πέρασε εκτάκτως ο Κουλιεράκης, ο οποίος πήρε θέση στο πλευρό του Κεντζιόρα στο κέντρο της άμυνας.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 14′ για να δούμε την πρώτη αξιοσημείωτη φάση, που λίγο έλειψε, μάλιστα, να βάλει τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ. Μετά από γλυκιά σέντρα του Ζίβκοβιτς, ο Σβαμπ εκτέλεσε με κεφαλιά από την μικρή περιοχή, όμως, ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε ενστικτωδώς.

Το ματς άρχισε να αποκτά ρυθμό και στο 15′ το σουτ του Παλάσιος κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ στο 19′ η μπάλα στρώθηκε υπό καλές προϋποθέσεις στον Σβαμπ, ο Αυστριακός σούταρε με το κακό του δεξί πόδι, δεν την βρήκε όπως θα ήθελε και την έστειλε άουτ.

Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες δεν επισκέφτηκαν με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ και η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 36′, όταν ο Ιωαννίδης βγήκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, αλλά το κοντρόλ του έδωσε την ευκαιρία στον Κεντζιόρα να τον προλάβει και να τον ανακόψει και δευτερόλεπτα αργότερα ο γκολκίπερ του Δικεφάλου μπλόκαρε σουτ του Μπακασέτα.

Οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να προηγηθούν στο 39′. Ο Μπράντον προσποιήθηκε και σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Ζέκα και πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Ντραγκόφσκι, ενώ το πρώτο μέρος έκλεισε με άστοχο σουτ του Ζίβκοβιτς από το ύψος της περιοχής.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49′ έχασε διπλή ευκαιρία. Αρχικά, το σουτ του Μπράντον από δύσκολη γωνία απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι, ενώ το δεύτερο σουτ από τον Κωνσταντέλια κόντραρε στον Γέντβαι λίγο πριν φτάσει στην εστία.

Στο 55′ ο Κωνσταντέλιας βρήκε με κάθετη πάσα τον Ζίβκοβιτς μέσα στην περιοχή, ο Σέρβος, όμως, βγήκε τελευταία στιγμή εκτός πορείας από το μαρκάρισμα του προσωπικού του αντιπάλου και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι.

Ο ΠΑΟΚ πίεζε όλο και περισσότερο και στο 64′ το σουτ του Μεϊτέ από το ύψος του πέναλτι έφυγε πάνω από τα γκολπόστ. Ο Δικέφαλος επιβραβεύτηκε για την παρουσία του και, τελικά, βρήκε δίχτυα στο 72′.

Ο Ότο με γλυκιά σέντρα έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ζίβκοβιτς σκόραρε με πλασέ στην κίνηση, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 81′, ακολούθησε, συρτό σουτ του Κωνσταντέλια, ο οποίος είδε την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε και το δεύτερο γκολ που θα του έδινε την πρόκριση και το άγγιξε στο 86′. Ο Κωνσταντέλιας πάσαρε στον Οζντόεφ στα πλάγια, εντός της περιοχής, ωστόσο, το σουτ του Ρώσου στην κλειστή γωνία πέρασε μόλις άουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση