Άνετα πέρασε από την Κρήτη ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 1-3 του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Γρήγορα ξεπέρασε την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, που εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη στην Κρήτη. Οι ερυθρόλευκοι μπαίνοντας δυνατά στο ματς κατόρθωσαν να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση.

Ο Κώστας Φορτούνης άνοιξε το σκορ μόλις στο 10′ με πέναλτι που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Αχμέντ Χασάν. Το 2-0 έκανε στο 28′ ο Λαζάρ Ραντζέλοβιτς, που επέστρεψε στο αρχικό σχήμα μετά από καιρό. Στην επανάληψη, ο Κώστας Φορτούνης χτύπησε και πάλι με ωραίο σουτ στο 61′ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στην τελευταία φάση του αγώνα μείωσε ο Δεληγιαννίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
ΟΦΗ-Ολυμπιακός 1-3

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Δεληγιαννίδης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Βαφέας (46′ Γιαννούλης), Κοροβέσης, Βίκτορ (80′ Νάστος), Σακόρ (46′ Βαζ), Στάικος (71′ Σουρνάκης), Ναμπί (85′ Μπράουν), Νοικοκυράκης

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (87′ Καραργύρης)- Τοροσίδης, Μπα, Παπαδόπουλος, Γκασπάρ (88′ Μαρτίνης)- Μπουχαλάκης, Καφού – Λοβέρα (87′ Σουρλής), Φορτούνης, Ραντζέλοβιτς – Χασάν (25′ Αραμπί, 80′ Μπρούνο)

Φωτογραφία: INTIME NEWS