Ο Κουλούρης σημείωσε δύο γκολ, δεν πανηγύρισε, αλλά το έκανε όλο το Περιστέρι – Ο Ατρόμητος νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ πέτυχε την πρώτη νίκη στη Super League 1 και πήρε βαθιά ανάσα – Έμεινε μακριά από την κορυφή ο Δικέφαλος πριν το ντέρμπι με τον Άρη

Έχοντας σε 9 παιχνίδια 6 ήττες και μόλις 3 ισοπαλίες, χωρίς δηλαδή να έχουν γευτεί την χαρά της νίκης, κάθε παιχνίδι για τους παίκτες του Ατρομήτου θα είναι τελικός, όπως τελικός ήταν και αυτός με τον ΠΑΟΚ. Ένας τελικός που οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να κερδίσουν δείχνοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που μας είχαν συνηθίσει ως τώρα. Ένα πρόσωπο ομάδας που πάλευε την κάθε φάση και ήθελε τη νίκη, την οποία και κατέκτησε. Ήταν η πρώτη με το 2-0 να φέρνει τους Περιστεριώτες στους 6 βαθμούς παραμένοντας στην τελευταία θέση αλλά έχοντας μαζί του και τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ σε έναν ακόμα αγώνα μετά την διακοπή για τις Εθνικές ομάδες παρουσιάστηκε αν όχι κακός, σίγουρα φλύαρος. Οι Θεσσαλονικείς σε κανένα σημείο δεν επέβαλαν εντελώς τον ρυθμό τους και ουσιαστικά απειλούσαν μόνο με στημένες φάσεις. Δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το Περιστέρι και έμειναν στους 19 βαθμούς, με την ΑΕΚ να είναι έναν μπροστά (20) και τον Ολυμπιακό 7 (26).

Με τον Γιώργο Παράσχο, τον συνεργάτη του, Παναγιώτη Γκουτσίδη και τον γυμναστή, Γιώργο Πήδουλα να είναι θετικοί στον κορονοϊό, στον πάγκο του Ατρομήτου στο ματς με τον ΠΑΟΚ, κάθισε ο Γιώργος Κορακάκης. Ο νεαρός προπονητής ξεκίνησε τους «κυανόλευκους» με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και σύστημα 3-5-2. Συγκεκριμένα κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γιαννιώτης, με τους Στρούγγη, Γκαλβάο και Παπαδόπουλο να είναι στο κέντρο της άμυνας. Στις πτέρυγες δεξιά ήταν ο Κιβρακίδης και αριστερά ο Καστεγιάνο, ενώ στα χαφ από δεξιά προς τα αριστερά ξεκίνησαν οι Νάτσος, Χαρίσης και Σάλομον. Τέλος το επιθετικό δίδυμο του Ατρομήτου αποτέλεσαν οι Κουλούρης και Μουνίθ.

Δείτε τα γκολ ΕΔΩ.

Το 4-2-3-1 προτίμησε ο Λουτσέσκου
Όσον αφορά τον Ραζβάν Λουτσέσκου, ο Ρουμάνος προτίμησε το 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Πασχαλάκης ενώ από τα δεξιά προς τα αριστερά της άμυνας ξεκίνησαν οι Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο και Ροντρίγκο. Στις δύο θέσεις των χαφ ήταν οι Κούρτιτς – Σβαμπ έχοντας μπροστά τους τον Ελ Καντουρί με τον Α. Ζίβκοβιτς να αγωνίζεται δεξιά και αντίστοιχα τον Μπίσεσβαρ αριστερά. Τέλος στην κορυφή της επίθεσης προτιμήθηκε ο Άκπομ.

Από μία μεγάλη φάση για κάθε ομάδα στο πρώτο
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είδαμε και κάτι φοβερό, με εξαίρεση δύο μεγάλες φάσεις (μία για κάθε ομάδα) και φυσικά το γκολ των γηπεδούχων. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυνατά και είχαν τον έλεγχο, με τους Περιστεριώτες να βγαίνουν μετά το πρώτο τέταρτο από την περιοχή τους.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς χάθηκε από τον Ατρόμητο, με τον Μουνίθ στο 21′ να αστοχεί με κεφαλιά από εξαιρετική θέση και εντελώς ανενόχλητος, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να «κοιμάται» στην φάση αυτή.

Γκολ με Κουλούρη και τεράστια ευκαιρία για τον Κούρτιτς
Μετά το 21′ και την ευκαιρία του Μουνίθ, το πρώτο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό και έτσι φτάσαμε στο 45′ και στο πρώτο λεπτό του ημιχρόνου που είχαμε ίσως τις δύο πιο καθοριστικές φάσεις του αγώνα. Αρχικά στο 45′ μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Κουλούρης με κοντινό σουτ έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ από το Οκτώβριο του 2019. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στις καθυστερήσεις δηλαδή του ημιχρόνου, ο Κούρτιτς κατάφερε εντελώς ανενόχλητος και από το ύψος της μικρής περιοχής να αστοχήσει με κεφαλιά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους μπροστά με 1-0.

Μεγάλη προβολή και μετά χαζό πέναλτι ο Βαρέλα
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα από το ξεκίνημα ήταν πιο γρήγορος, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει ξεκάθαρα πως θέλει να πιέσει για να ισοφαρίσει και τον Ατρόμητο να θέλει να χτυπήσει στην κόντρα. Σε μία από αυτές τις κόντρες βρέθηκε μια ανάσα από το 2-0, με τον Μουνίθ να βλέπει τον Βαρέλα να του «κλέβει το πορτοφόλι» στο 63′. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο αμυντικός του ΠΑΟΚ έγινε μοιραίος, καθώς ενώ είχε τον έλεγχο της μπάλας άπλωσε τον αγκώνα του, βρήκε τον Κουλούρη και ο Ευαγγέλου μετά από εξέταση του VAR έδωσε το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Κουλούρης διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Από εκείνο το σημείο ως το τέλος ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε αλλά με στημένες φάσεις, ο Ατρόμητος κρατούσε πίσω και έτσι οι Περιστεριώτες κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη επικρατώντας με 2-0 και φτάνοντας έτσι τους 6 βαθμούς που δεν τους αλλάζει βαθμολογική θέση καθώς παρέμειναν στην τελευταία, αλλά σίγουρα θα τους βοηθήσει ψυχολογικά.

Ακολουθήστε το HappenedNow.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε ολες τις ειδήσεις μας στο Facebook Group και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις