Αρκετές ευκαιρίες αλλά τελικό αποτέλεσμα 0-0 στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος ήταν ανεβασμένος μετά το εντυπωσιακό 4-1 επί του Ιωνικού εκτός έδρας και ήθελε να ανέβει κι άλλο στη βαθμολογία, η Λαμία από την άλλη πλευρά ήθελε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και τελικά, έπειτα από ένα παιχνίδι στο οποίο υπήρξαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα πάντα με το 0-0.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο 10λεπτο, διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους, ο ρυθμός του παιχνιδιού άρχισε να βελτιώνεται κάπως και στο 19′ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους φάση με το άστοχο κοντινό σουτ του Φριντζόνσον, για να ακολουθήσει στο επόμενο λεπτό η ευκαιρία με τον Κλωναρίδη που μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά σούταρε άουτ.

Ήταν δύο φάσεις που «ξύπνησαν» τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στα επόμενα λεπτά πήραν την κατοχή της μπάλας και στο 32′ λίγο έλειψε να πάρουν και το προβάδισμα με τον Ντε Βιντσέντι, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος μετά τη σέντρα του Τσιλούλη από δεξιά αλλά έκανε κακό τελείωμα, στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον Γιαννιώτη.

Ήταν μια φάση στην οποία μπορούσε να γίνει το 0-1 αλλά δεν έγινε και στο 34′ θα μπορούσε να έρθει το 1-0 για τον Ατρόμητο αλλά η μπάλα έφυγε άουτ στο πλασέ του Κλωναρίδη μετά την κάθετη του Ρομπάιγ, ενώ στο 45′ ο Κιάρτανσον, στην τελευταία καλή φάση της ομάδας του Περιστερίου για το πρώτο ημίχρονο, άργησε να σουτάρει και έχασε την ευκαιρία που είχε δημιουργηθεί μετά την πάσα του Κλωναρίδη.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης πάντως, στο 47′, ήταν η Λαμία αυτή που άγγιξε το γκολ αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι από την κεφαλιά του Ντε Βιντσέντι μετά τη σέντρα του Σίμον, για να συνεχιστεί το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για κάτι καλό και τους φιλοξενούμενους να έχουν νέα ευκαιρία στο 68′ με τον Ασκόφσκι, στον οποίο είπε «όχι» με εντυπωσιακή επέμβαση ο Γιαννιώτης.

Το 0-0, επομένως, έμεινε ως το τέλος, με τη Λαμία να παραμένει χωρίς νίκη και τον Ατρόμητο να χάνει την ευκαιρία να ανέβει κι άλλο βαθμολογικά.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Σουάρεθ, Ντε Μποκ, Κουέν, Φριντζόνσον (78′ Μουνίθ), Γκονζάλες, Κλωναρίδης (63′ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (89′ Τζοβάρας), Κιάρτανσον (63′ Ροτάριου).

Λαμία: Σαράνοφ, Σίμον, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Ντε Βινσέντι (56′ Γιακουμάκης), Σλίβκα (78′ Τσούκαλος, 93′ Μπάμπης)), Τσιλούλης, Μανούσος (56′ Ασκόφσκι).