Τελικό αποτέλεσμα 2-2

Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Super League 1 η Λαμία υποδέχθηκε τον Βόλο, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα, να σκοράρουν από δύο φορές (2-2) και να έχουν δοκάρια και ευκαιρίες για τη νίκη, χωρίς όμως καμία από τις δύο να καταφέρει να την πάρει.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σλίβκα, η κεφαλιά του οποίου πήγε στο δοκάρι μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Βινσέντι.

Ήταν μια φάση που έδειχνε τις διαθέσεις της Λαμίας, οι οποίες επιβεβαιώθηκαν στο 10′, όταν ο Ντε Βινσέντι έκλεψε από τον Νοκέρ και με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Λίγα λεπτά μετά μάλιστα, στο 13′, θα μπορούσε να γίνει και το 2-0 με τον Τσιλούλη, αλλά ο Ουές πρόλαβε να τον κόψει. Όπως καταλαβαίνει ο καθένας, η Λαμία ήταν εμφανώς καλύτερη από τον Βόλο και στο 34′ είχε μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ αλλά ο Μανούσος έστειλε τη μπάλα άουτ στο τετ α τετ.

Και αφού δεν έγινε, τελικά, το 2-0, ήρθε στο 38′ το 1-1 για τους Θεσσαλούς με το πολύ ωραίο σουτ του Φερνάντες εκτός περιοχής, με τον Σαράνοφ να μην μπορεί να αντιδράσει.

Παρ’ όλα αυτά, η χαρά των φιλοξενούμενων για την ισοφάριση κράτησε λίγα δευτερόλεπτα μόνο, αφού στο επόμενο λεπτό, στο 39′, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, άλλαξαν ωραία τη μπάλα και τελικά ο Σιμόν έκανε από δεξιά το γύρισμα για τον Νούνιες που έγραψε το 2-1 από κοντά.

Στο β’ μέρος, όμως, ήταν ο Βόλος αυτός που μπήκε καλύτερα, πίεσε για την ισοφάριση και τελικά τα κατάφερε στο 56′, όταν ο Μπαριέντος με τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Σαράνοφ (2-2).

Τρία λεπτά μετά, στο 59′, η Λαμία πήγε για το τρίτο γκολ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά την προσπάθεια του Τσιλούλη, με το παιχνίδι να είναι ανοιχτό και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τη νίκη. Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, όμως, το 2-2 δεν άλλαξε, με τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται τους βαθμούς.

Λαμία: Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σλίβκα, Τζανδάρης, Νούνιες (82′ Ασκόφσκι), Ντε Βινσέντι (77′ Μπεχαράνο), Τσιλούλης (67′ Γιακουμάκης), Μανούσος (77′ Μποάκι).

Βόλος: Κλέιμαν, Ουές (46′ Λούνα), Σιέλης, Εσκοβάλ, Άλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ντέλετιτς (67′ Κούτσιας), Νοκέρ (46′ Μεθκίδα), Πάολο Φερνάντες (86′ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86′ Ματίγια).