Τελικό αποτέλεσμα 3-1 στο Περιστέρι με τρεις ασίστ του Κλωναρίδη

Καλύτερο ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα δεν θα μπορούσε να κάνει ο Ατρόμητος, ο οποίος δεν άρχισε καλά στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ και βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά αντέδρασε υποδειγματικά και με τον Κλωναρίδη να μοιράζει ασίστ στους συμπαίκτες του πήρε τη νίκη με 3-1 και ελπίζει ότι η σεζόν θα είναι καλύτερη από την περσινή.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα, πιέζοντας ψηλά και κλέβοντας μπάλες, χωρίς όμως να καταφέρουν να γίνουν και απειλητικοί. Όσο για τους γηπεδούχους, είχαν μεγάλο πρόβλημα στο να βγει μπροστά και ήταν σε θέση άμυνας την περισσότερη ώρα, προσπαθώντας να βρει λύση για την πίεση του ΟΦΗ.

Μια πίεση που τελικά απέφερε καρπούς για τους Κρητικούς στο 34′, όταν ο Νέιρα με σουτ, μετά την ωραία συνεργασία του με τον Τοράλ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 0-1. Κι όμως, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και είχαν και το προβάδισμα, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 39′ ο Κλωναρίδης σέντραρε και ο Τζαβίδας με κεφαλιά έκανε το 1-1, για να έρθει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και το 2-1 από την προβολή του Μουνίθ μετά τη νέα σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά.

Φάση από τον αγώνα Ατρόμητος - ΟΦΗ

Τέλειο φινάλε, δηλαδή, στο πρώτο ημίχρονο για τον Ατρόμητο και λίγο έλειψε να είναι τέλειο και το ξεκίνημα του δεύτερου, αφού στο 50′ πήρε πέναλτι για ανατροπή του Τζαβίδα από τον Γιοχού, αλλά ο Μουνίθ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι… Το 2-1, επομένως, παρέμεινε και όλοι περίμεναν την αντίδραση του ΟΦΗ, αλλά αυτή δεν ήρθε ποτέ.

Οι Κρητικοί όσο κι αν το ήθελαν δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στην ισοφάριση και τελικά στο 73′ το παιχνίδι έλαβε… πρόωρο τέλος, αφού ο Κλωναρίδης έδωσε ακόμη μία ασίστ, αυτή τη φορά στον Κιάρτανσον, ο οποίος με προβολή στο πίσω δοκάρι έγραψε το 3-1 για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο φετινό πρωτάθλημα.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κυβρακίδης, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Έντερ Γκονθάλεθ, Κουέν, Μουνίθ (66′ Έρλινγκμαρκ), Κλωναρίδης (78′ Τζοβάρας), Τζαβίδας (58′ Κιάρτανσον), Ρομπάιγ (78′ Ροτάριου).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Γιοχού (56′ Βούρος), Γιαννούλης, Μπαλογιάννης (70′ Θοράρινσον), Μεγιάδο (70′ Στάικος), Ντιουσέ, Τοράλ, Μπουζούκης (56′ Μαρινάκης), Ντίκο (81′ Θεοδοσουλάκης), Νέιρα.