Τελικό αποτέλεσμα 1-1 στην Ήπειρο

Τόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα όσο και η Λαμία αναζητούσαν τους πρώτους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα μετά τις ήττες στην πρεμιέρα και τελικά πήραν από ένα με την ισοπαλία (1-1) στην αναμέτρησή τους, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο δεύτερο.

Το παιχνίδι άρχισε με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων μόλις στο 1ο λεπτό για μαρκάρισμα του Κορνέζου στον Παμλίδη, αλλά αμέσως μετά ακύρωσε την απόφασή του αφού είδε τη φάση στο VAR, για να έρθει τελικά το γκολ για τον ΠΑΣ στο 13′ με την ωραία κεφαλιά του Εραμούσπε μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά στο 19′ το δυνατό σουτ του Μπεχαράνο από το ύψος της περιοχής έφυγε λίγο άουτ, για να ακολουθήσει στο 30′ αυτό του Ντε Βινσέντι που απέκρουσε ο Πριό. Καλές στιγμές και οι δύο για τη Λαμία, αλλά καλύτερη αυτή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με την κεφαλιά του Κορνέζου μετά το κόρνερ και τον Κιάκο να απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Όταν επέστρεψαν από αυτά, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν γκολ που ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Πριό, ο οποιος χτύπησε στο κεφάλι από το γόνατο του Σλίβκα και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με νάρθηκα στο λαιμό, αφήνοντας τη θέση του στον Σούλη. Και μέχρι να ζεσταθεί ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, ήρθε η ισοφάριση, στο 58′, με την κεφαλιά του Νούνιες μετά τη μπαλιά του Σιμόν.

Οι Γιαννιώτες θα μπορούσαν να προηγηθούν ξανά αλλά ο Παμλίδης έχασε τετ α τετ στο 64′, για να απαντήσει η Λαμία με δική της μεγάλη ευκαιρία στο 72′, όταν ο Σλίβκας έκανε το γύρισμα, ο Σούλης έχασε τη μπάλα και ο Τζανδάρης την έστειλε άουτ. Και από τη στιγμή που οι δύο ομάδες έχασαν όποιες καλές φάσεις δημιούργησαν, τελικά πήραν από ένα βαθμό και συνεχίζουν…

ΠΑΣ Γιάννινα: Πριό (52′ Σούλης), Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Μπιλμπάο (79′ Τζίμας), Καραχάλιος, Ριένστρα (69′ Λιάσος), Κόντε (69′ Λώλης), Ροσέρο, Παμλίδης (79′ Μέντες).

Λαμία: Σαράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σιμόν, Νούνιες (79′ Τσούκαλος), Μπεχαράνο, Σλίβκα, Μανούσος (68′ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (68′ Τζανδάρης), Τσιλούλης.