Super League 1: Μοιράστηκαν τους βαθμούς Ατρόμητος και Άρης

33

Τελικό αποτέλεσμα 0-0 στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος που προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες υποδέχθηκε τον Άρη που μετρούσε δύο συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς τρίποντο, με τη νίκη να αποτελεί αυτοσκοπό και για τις δύο ομάδες αλλά καμία, τελικά, να μην καταφέρνει να την πάρει αφού έμειναν στο 0-0, παρά το γεγονός ότι αμφότερες είχαν κάποιες φάσεις στις οποίες θα μπορούσαν να σκοράρουν.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε η διάθεση των γηπεδούχων να δώσουν χώρο στους φιλοξενούμενους για να χτυπήσουν στην κόντρα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τους βγήκε το πλάνο, αφού δεν είχαν κάποια καλή φάση. Οι Θεσσαλονικείς, από την άλλη πλευρά, πίστεψαν ότι άνοιξαν το σκορ στο 14′, όταν ο Φαμπιάνο κέρδισε την εναέρια μονομαχία με τον Μαυρομμάτη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το VAR έδειξε ότι το είχε κάνει με το χέρι, οπότε το γκολ ακυρώθηκε.

Έτσι, το 0-0 παρέμεινε και το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ρυθμό να πέφτει μετά το 20λεπτο. Όχι ότι μέχρι τότε η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, αλλά υπήρχε κίνηση και κυρίως από τους κίτρινους, οι οποίοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ασχέτως αν αυτό δεν αποτυπωνόταν και στο σκορ.

Όπως και να έχει, ο Άλαν Πάρντιου έκανε δύο αλλαγές για τον Άρη με το ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι Περιστεριώτες ήταν εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο μέρος και στο 60′ θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα αρχικά με το τακουνάκι του Κουέν και στη συνέχεια με τον Ρομπάιγ αλλά ο Κουέστα είπε «όχι» και στους δύο.

Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά των Θεσσαλονικέων να απειλήσουν με το σουτ του Ετέμπο που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γιαννιώτης, για να συνεχιστεί το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τον τρόπο για να σκοράρουν αλλά να μην μπορούν να τον βρουν. Και τελικά δεν τον βρήκαν μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, αφού στο 88′ ο Κουέστα απέκρουσε εντυπωσιακά μετά την προσπάθεια του Μουνίθ, ενώ στο 96′ ο Γιαννιώτης είπε «όχι» στον Μανού Γκαρσία που σούταρε εντός περιοχής.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ (88′ Οικονομίδης), Κουέν (88′ Μουνίθ), Κλωναρίδης, Ροτάριου, Ρομπάιγ.

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο (46′ Εμπακατά), Μπράμπετς (66′ Ενκουλού), Φαμπιάνο, Μαζικού, Νταμπό (46′ Μανού Γκαρσία), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε, Μαντσίνι, Γκρέι (72′ Πάλμα).