Super League 1: Ο ασταμάτητος Παναθηναϊκός νίκησε και τον Ατρόμητο

21

Τελικό αποτέλεσμα 2-0 στη Λεωφόρο

Ο Ατρόμητος που έμεινε με 10 παίκτες από το 35ο λεπτό έβαζε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο αλλά στο 80′ ο Ιωαννίδης συνεργάστηκε με τον Σπόραρ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 1-0 που έγινε 2-0 στο 94′ με ωραία εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον, πράγμα που σημαίνει ότι η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκλεισε τον πρώτο γύρο της Super League 1 με 37 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 12 νίκες και μία ισοπαλία!

Το γεγονός ότι στο πρώτο 20λεπτο η κατοχή μπάλας ήταν σε ποσοστό 74% στους πράσινους, τα λέει όλα για την εικόνα του παιχνιδιού. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν στην επίθεση συνεχώς και αυτή του Περιστερίου στην άμυνα, έχοντας καταφέρει, είναι η αλήθεια, να μην απειλείται.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε κυρίως από τη δεξιά πλευρά αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τα δεδομένα του παιχνιδιού όμως να αλλάζουν στο 35′, όταν ο Έρλινγκμαρκ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για πάτημα στον αστράγαλο του Πέρεθ και αποβλήθηκε, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες.

Εξέλιξη που έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 38′ είχαν την πρώτη -και ήταν μεγάλη- ευκαιρία για να σκοράρουν αλλά ο Κουρμπέλης έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από κοντά, μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ και την κεφαλιά του Σπόραρ.

Παρέμεινε, επομένως, το 0-0, όπως παρέμεινε και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αφού ο Σένκεφελντ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Όπως και να έχει, ο χρόνος ήταν υπέρ των πράσινων, οι οποίοι είχαν μπροστά τους ένα ολόκληρο ημίχρονο και μάλιστα με παίκτη παραπάνω. Έτσι, επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο με ηρεμία και με στόχο να σκοράρουν όσο το δυνατόν πιο νωρίς ώστε να απλοποιήσουν τα πράγματα. Κάτι που θα μπορούσε να γίνει στο 52′ με το δυνατό μακρινό σουτ του Κουρμπέλη αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεχώς μπροστά και ο Ατρόμητος συνεχώς πίσω καθώς τα λεπτά κυλούσαν, με τον Γιοβάνοβιτς να βγάζει τον Κουρμπέλη στο 64′ και να βάζει τον Ιωαννίδη, πηγαίνοντας σε 4-4-2. Παρά την πίεση, όμως, υπήρχε μεγάλη δυσκολία στη δημιουργία φάσεων, με αποτέλεσμα οι πράσινοι να ψάχνουν τη λύση με σουτ, σαν κι αυτό του Μπερνάρ που έφυγε λίγο άουτ στο 77′.

Το άγχος είχε κάνει, πλέον, την εμφάνισή του στη Λεωφόρο και στο 79′ λίγο έλειψε να έρθει το σοκ για τους πρωτοπόρους, αφού το λάθος του Σένκεφελντ είχε ως αποτέλεσμα ο Τζοβάρας να μπει στην περιοχή και να εκτελέσει από πλάγια θέση, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

Ήταν η στιγμή που ο Παναθηναϊκός φοβήθηκε για το 0-1 αλλά το απέφυγε και τελικά στο επόμενο λεπτό ο Σπόραρ συνεργάστηκε με τον Ιωαννίδη, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Γιαννιώτη -που θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα- κάνοντας το 1-0.

Σκορ που παρέμενε μέχρι και το 94′, όταν ο Μάγκνουσον με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-0, κάνοντας ακόμη πιο πανηγυρικό το κλίμα στη Λεωφόρο.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας (82′ Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ (82′ Γκάνεα), Τσέρι, Πέρεθ, Κουρμπέλης (64′ Ιωαννίδης), Μπερνάρντ, Βέρμπιτς (87′ Τσόκαϊ), Σπόραρ.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Χατζιησαΐας, Μαυρομμάτης (87′ Τζαβίδας), Κεχρίντα, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλες, Ροτάριου (45′ Οικονομίδης), Ρομπαΐγ (64′ Κλωναρίδης), Μουνίθ (64′ Τζοβάρας), Κιάρτασον.