Τελικό αποτέλεσμα 3-0 στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε στην Τούμπα τον Βόλο που ήταν δύο βαθμούς μπροστά πριν την έναρξη του παιχνιδιού, αλλά μετά το τέλος του είναι στο -1, αφού οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι και επικράτησαν με 3-0, κλείνοντας έτσι τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ως ισόβαθμος με τον Ολυμπιακό στην 3η θέση, στο -12 από την κορυφή.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους και με τους Θεσσαλονικείς να πιστεύουν ότι… βρήκαν γκολ στο 6′ με τον Φελίπε Σοάρες, αλλά η εξέταση του VAR έδειξε ότι υπήρχε επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης και το γκολ ακυρώθηκε. Το ματς, επομένως, παρέμεινε στο 0-0, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την πίεση στη συνέχεια και να παίρνουν πέναλτι στο 27′ για να ανατροπή του Αουγκούστο από τον Κότνικ.

Πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό μετά ο Ολιβέιρα, βάζοντας μπροστά τον ΠΑΟΚ (1-0), ο οποίος αμέσως μετά, στο 30′, πανηγύρισε το 2-0 από τη γκολάρα του Ζίβκοβιτς με εκπληκτικό γυριστό σουτ. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έδειχνε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν πριν το ημίχρονο και θα μπορούσαν να τα καταφέρουν, αφού στο 43′ πήραν πέναλτι, μέσω VAR, για χέρι του Κουλιεράκη σε κεφαλιά του Οζέγκοβιτς.

Ο Μπαριέντος, όμως, που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα άουτ και το 2-0 παρέμεινε, με τους ασπρόμαυρους να αγγίζουν το τρίτο γκολ νωρίς στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51′, όταν ο Ζίβκοβιτς σημάδεψε το δοκάρι. Μικρό το κακό, πάντως, για την ομάδα του Λουτσέσκου από τη στιγμή που το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει…

Στο 60′ ο Κωνσταντέλιας ανατράπηκε, ο διαιτητής πήγε στο VAR και όταν επέστρεψε από αυτό έδειξε ξανά το σημείο του πέναλτι, με τον Αουγκούστο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 3-0. Και κάπου εκεί μπήκε και πρόωρο τέλος στο παιχνίδι αφού το σκορ δεν γινόταν να ανατραπεί, με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά και τις δύο ομάδες να έχουν, πλέον, πολύ χρόνο για να γεμίσουν τις μπαταρίες τους περιμένοντας την επανέναρξη μετά το Μουντιάλ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (84′ Ντάντας), Φελίπε Σοάρες (73′ Σβαμπ), Ελ Καντουρί (73′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (84′ Κουαλιάτα), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (73′ Τόμας).

Βόλος: Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Λούνα (87’Λυμπεράκης), Μπαριέντος (66′ Μπατόκιο), Ματίγια, Μεταξάς, Φερνάντες (66′ Νοκέρ), Οζέγκοβιτς (66′ Κούτσιας), Ντέλετιτς (78′ Φερνάντεθ).