Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε με 2-0

Το πώς θα εξελιχθεί η σεζόν και τι θα συμβεί στο τέλος δεν μπορεί να το ξέρει κανείς από τέλη Οκτωβρίου, αλλά προς το παρόν ο Ιωνικός είναι μία από τις ομάδες που κλέβει τις εντυπώσεις. Η ομάδα της Νίκαιας, στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, είναι αξιόμαχη σε κάθε αγώνα και παίρνει και πολύτιμους βαθμούς, όπως έκανε δηλαδή και τώρα με το εκτός έδρας 2-0 κόντρα στον Ατρόμητο, ο οποίος συνεχίζει να απογοητεύει.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έδειχναν πιο δραστήριοι στα πρώτα λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό μετά το 10λεπτο και στο 18′ θα μπορούσαν και να προηγηθούν, αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι στην κεφαλιά του Κουλούρη μετά την εκτέλεση φάουλ. Και αφού δεν έγινε εκεί το 1-0, έγινε πέντε λεπτά αργότερα το 0-1.

Στο 23′ ο Άοσμαν έκανε το γύρισμα και ο Τουράμ με προβολή έδωσε το προβάδισμα στον Ιωνικό, ο οποίος στο 26′ άγγιξε το δεύτερο γκολ αλλά ο Καμπράλ με σουτ σημάδεψε το δοκάρι.

Το «κλείδωσε» με Άοσμαν

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και παρέμεινε τέτοιο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ατρόμητο να έχει πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Παπαδόπουλου στο 48′, ενώ στο 61′, σε νέα προσπάθειά του με τον ίδιο τρόπο, ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε.

Και όσο οι Περιστεριώτες έψαχναν τον τρόπο για να ισοφαρίσουν, ήρθε στο 65′ το εκπληκτικό σουτ του Άοσμαν με το εξωτερικό εκτός περιοχής για να γίνει το 0-2, το οποίο έμεινε ως το τέλος. Οι γηπεδούχοι, άλλωστε, στάθηκαν εκ νέου άτυχοι στο 70′, όταν είχαν δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Μπεντινέλι, οπότε δεν υπήρχε γυρισμός στο παιχνίδι…

Ατρόμητος: Πίριτς, Παπαδόπουλος, Χατζηισαΐας, Γκαλβάο (46′ Σπιριντόνοβιτς), Βασιλαντωνόπουλος 974′ Κιβρακίδης), Ντένιτς, Σάλομον, Καστεγιάνο, Κλωναρίδης (62′ Πισάνο), Κουλούρης, Μπεντινέλι (74′ Κωτσόπουλος).

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Βαφέας, Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Γκοτσούλιας, Καμπράλ (90′ Λουάν), Άοσμαν (74′ Μπάσα), Ματσούκας (74′ Μάναλης), Τουράμ (83′ Κιάκος).