Σε ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα που έγινε στην Τρίπολη, ο Αστέρας παρά το 1-1 με την Λαμία κατέκτησε την πρώτη θέση στα play out της Super League 1 – Ρίτζις και Μπιανκόνι τα γκολ της αναμέτρησης

Οι Αστέρας Τρίπολης και Λαμία έμειναν στο 1-1 έχοντας ουσιαστικά από ένα καλό ημίχρονο. Ήταν ένα ματς στην Τρίπολη χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό αντίκρισμα ή ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ
Ο γηπεδούχος Αστέρας ξεκίνησε το παιχνίδι με σχηματισμό 4-2-3-1 και με την τριάδα των Σίτο, Ριέρα και Κρέσπι πίσω από τον Αλί Μπάμπα αν και έβγαινε ως προωθημένος και ο Κρέσπι. Η Λαμία είχε διάταξη αρχικά στο 4-4-2.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ & ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΙ 1-0 ΜΕ ΚΡΕΣΠΙ, ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΡΑΒΙΔΗ ΓΙΑ ΟΦΣΑΙΝΤ

Ο Αστέρας Τρίπολης πιστοποίησε στο α’ μέρος διότι θα πρέπει να θεωρείται η πιο καλή ομάδα των play out. Οι Αρκάδες έτρεξαν, πίεσαν και έβγαλαν φάσεις. Η Λαμία προσπάθησε να ισορροπήσει κυρίως στο κέντρο και να αντιδράσει αλλά δέχθηκε γκολ στο 18ο λεπτό.

Ο Σίτο έδωσε στον Ριέρα, ο 2ος… άδειασε τον Σκόνδρα και πάσαρε στον Κρέσπι και ο σκόρερ από κοντά έκανε το 1-0. Στο α’ μέρος ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ γκολ του Αραβίδη. Στην συνέχεια ο δείκτης του σκορ δεν άλλαξε μέχρι και την λήξη του α’ μέρους και μετά από τρία λεπτά έξτρα χρόνου.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ Η ΛΑΜΙΑ, ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΓΚΟΛ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΑΒΙΔΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΔΟΚΑΡΙ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Στο β’ μέρος η Λαμία ισορρόπησε και γύρισε το παιχνίδι. Στο 50ό λεπτό ο Μπιανκόνι σκόραρε με ωραίο τελείωμα μετά από μπαλιά του Βασιλόγιαννη. Στην συνέχεια ακυρώθηκε μάλλον λανθασμένα γκολ του Αραβίδη για επιθετικό φάουλ. Ο Αστέρας στο 76′ είχε δοκάρι με σουτ του Κρέσπι αλλά τελικά έμεινε το 1-1.

MVP: Κρέσπι. Έκανε το 1-0, ήταν κινητικός, είχε δοκάρι και προσπάθησε γενικά σε μεγάλο βαθμό.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Ο σκόρερ Μπιανκόνι για την Λαμία ενώ είχε αρκετά καλό αγωνιστικό πρόσωπο ο Βασιλόγιαννης. Οι Σίτο και Ριέρα έβγαλαν θετικό πρόσημο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς πως κάποιος παίκτης ήταν τρομερά κακός στο ματς.

Η ΓΚΑΦΑ: Ανήκει στον Σκόνδρα για το πως έχασε τον Ριέρα στην φάση του 1-0 από τον Κρέσπι. Λάθος και του Τασουλή στην φάση του 1-1.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Είναι ιδιαίτερα πιθανό ο ρέφερι της αναμέτρησης (Καραντώνης) να ακυρώνει λανθασμένα το 2ο γκολ του Αραβίδη που δεν μέτρησε. Ορθώς του ακυρώθηκε το πρώτο για οφσάιντ.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Οι Αστέρας Τρίπολης και Λαμία έπαιξαν ανοιχτά και επιθετικά. Έβγαλαν και οι δύο φάσεις αλλά στο τέλος αρκέστηκαν με την ισοπαλία σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αντζουλάς, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μπελόκ, Φερνάντεζ, Σίτο (83′ Τζίμας), Ριέρα, Αλί Μπαμπά (46′ Μπαράλες) και Κρέσπι.

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Ασίγκμπα, Σκόνδρας (84′ Καραγιάννης), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Ρόμανιτς, Μπουλούλης, Μπαχανάκ, Αραβίδης (84′ Σασί), Βασιλόγιαννης (75′ Νικολόπουλος) και Μπιανκόνι (70′ Καραμάνος).