Τελικό αποτέλεσμα 3-1 στο Αγρίνιο

Ο Άρης μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα με νίκη και γενικά με μεγάλες φιλοδοξίες, αλλά στη 2η αγωνιστική ήρθε η πρώτη ήττα και μάλιστα με 3-1 από τον Παναιτωλικό, ο οποίος πανηγύρισε το πρώτο του φετινό τρίποντο χάρη στα γκολ των Σενγκέλια, Καρέλη και Νταγκό, ενώ είχε δοκάρι και μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποια θέματα αμυντικά, αφού υπήρχαν χώροι για τους γηπεδούχους. Και τελικά στο 15′, με τον Σενγκέλια να πατάει στην περιοχή και να πλασάρει, η ομάδα του Αγρινίου άνοιξε το σκορ (1-0).

Ένα γκολ, όμως, στο οποίο οι Θεσσαλονικείς είχαν απάντηση και μάλιστα γρήγορη. Λίγα λεπτά μετά, στο 20′, ο Πάλμα πήρε τη μπάλα, απέφυγε ωραία τον Κορνέλιους και με άψογο πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-1.

Ένα δυνατό, αν μη τι άλλο, πρώτο 20λεπτο στο παιχνίδι με δύο γκολ, τα οποία θα μπορούσαν να γίνουν τρία στο 35′, αν η μπάλα δεν κατέληγε στο δοκάρι μετά την εκτέλεση φάουλ του Φλόρες για τον Παναιτωλικό, ο οποίος, όπως και ο Άρης, έφτανε με καλές προϋποθέσεις ως την περιοχή του αντιπάλου αλλά εκεί συνήθως γινόταν λάθος.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης πάντως και συγκεκριμένα στο 55′ οι Θεσσαλονικείς είχαν μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν αλλά ο Ανέστης έδιωξε το γύρισμα του Πίρσμαν και στην επαναφορά Μανσίνι σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Χερμάν Μπούργος είχε πλησιάσει στο 1-2, δεν το έκανε και τελικά το πλήρωσε στο 63′, όταν ο Νταγκό σέντραρε, ο Φαμπιάνο στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα… βρήκε δοκάρι και ο Καρέλης ήταν εκεί που έπρεπε για το «ριμπάουντ» και το 2-1.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά μέσα στο επόμενο 5λεπτο ο σκόρερ του Παναιτωλικού είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να στείλει ξανά τη μπάλα στα δίχτυα αλλά τις έχασε αμφότερες… Αρχικά, στο 65′, βγήκε απέναντι από τον Κουέστα, τον απέφυγε αλλά πλάσαρε άουτ και στη συνέχεια, στο 70′, πήρε τη μπάλα σε θέση βολής από τον Ντουάρτε αλλά αστόχησε.

Δύο φάσεις που ήταν ουσιαστικά προειδοποίηση προς τον Άρη ότι αν συνέχιζε έτσι δεν θα απέφευγε το τρίτο γκολ και τελικά όντως δεν το απέφυγε, αφού στο 77′ ο Αποστολάκης σέντραρε και ο Νταγκό με κεφαλιά έγραψε το 3-1, κλειδώνοντας την πρώτη φετινή νίκη της ομάδας του Αγρινίου -για την οποία αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με 2η κίτρινη ο Ντίας- και την πρώτη ήττα για τους κίτρινους της Θεσσαλονίκης.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης (84′ Λιάβας), Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν, Φλόρες (59′ Ντουάρτε), Σενγκέλια, Ντίας, Νταγκό (84′ Χουχούμης), Καρέλης (84′ Ζοάο Πέδρο).

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Μανσίνι (61′ Καμάτσο), Ντουκουρέ, Γκαρθία (73′ Ζερβίνιο), Ιτούρμπε (73′ Ματέο Γκαρσία), Πάλμα (61′ Ντιόπ), Γκρέι (84′ Χατζηιωάννου).