Super League 1: Στο… 102′ ο ΟΦΗ πάγωσε τον ΠΑΟΚ

144

Τελικό αποτέλεσμα 1-1 στο Ηράκλειο

Το γκολ του Νάρεϊ από το 7ο λεπτό φαινόταν ότι θα ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ ώστε να πάρει την εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ και να παραμείνει στο -2 από την κορυφή, αλλά στο… 12ο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού νωρίτερα το παιχνίδι είχε διακοπεί λόγω καπνογόνων, οι Κρητικοί ισοφάρισαν με τον Διαμαντή και οι Θεσσαλονικείς είναι πλέον στο -4 από τον Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδιναν την εντύπωση ότι έχουν μπει καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν αρκετά κινητικοί, με αποτέλεσμα ο Κοτάρσκι να χρειαστεί να επέμβει δύο φορές στα πρώτα έξι λεπτά, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι ήταν μεγάλες οι φάσεις.

Αυτή, τελικά, ήρθε αμέσως μετά, στο 7′, και ήταν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Νάρεϊ κοντρόλαρε πολύ ωραία τη βαθιά μπαλιά του Βιεϊρίνια και εκτέλεσε αμέσως για το 0-1, το οποίο αρχικά δεν μέτρησε για οφσάιντ, αλλά το VAR έδειξε ότι όλα έγιναν κανονικά και το γκολ τελικά μέτρησε.

Έτσι, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε το προβάδισμα και αυτή του Νίκου Νιόπλια αναζητούσε τρόπους για να απαντήσει. Κάτι που θα μπορούσε να γίνει στο 22′ από την ωραία κίνηση του Λάρσον και το επικίνδυνο γύρισμά του από δεξιά, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά οι Θεσσαλονικείς έκαναν αναγκαστική αλλαγή, με τον τραυματία Βιεϊρίνια να αφήνει τη θέση του στον Τσαούση, για να συνεχιστεί το παιχνίδι με την πολύ καλή ευκαιρία που είχε ο Αουγκούστο για το 0-2 στο 31′ αλλά ο Στέφενς απέκρουσε με το πόδι.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και στο 36′ ήταν η σειρά των Κρητικών να πλησιάσουν στο γκολ και στην ισοφάριση αλλά ο Ντιουσέ σούταρε ψηλά άουτ από καλή θέση εντός περιοχής και ενώ είδε τη μπάλα να του στρώνεται ιδανικά.

Μια ευκαιρία που ήταν η προτελευταία του πρώτου μέρους, αφού ένα λεπτό μετά το κακό τελείωμα του παίκτη του ΟΦΗ, ο Ολιβέιρα πήγε για το 0-2 του ΠΑΟΚ με κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Όπως και να έχει, οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά στο σκορ και μπήκα στο δεύτερο ημίχρονο για να πιέσουν, έχοντας ως στόχο το δεύτερο γκολ που θα τους έφερνε αγκαλιά με τους τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν καλύτερη, ήλεγχε την κατάσταση, ήταν πιο πειστική, αλλά τις μεγάλες φάσεις για να βάλει δεύτερο γκολ δεν τις είχε.

Οι Κρητικοί, από την άλλη πλευρά, προσπαθούσαν, ήταν βελτιωμένοι σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια αλλά όχι τόσο καλοί ώστε να πείθουν ότι θα ισοφαρίσουν. Όλα έδειχναν, επομένως, ότι ο ΠΑΟΚ θα έφευγε από το Ηράκλειο με τη νίκη, σε ένα παιχνίδι στο οποίο υποδείχθηκαν 12 λεπτά καθυστερήσεις αφού νωρίτερα υπήρξε διακοπή λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας από τα καπνογόνα που είχαν ανάψει στις εξέδρες.

Και τελικά αυτό ήταν που στοίχισε στον δικέφαλο του βορρά, αφού στο… 102′ ο -πρώην παίκτης του- Διαμαντής με κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Κοτάρσκι και έγραψε το 1-1, χαρίζοντας έναν ανέλπιστο, όπως είχαν εξελιχθεί τα πράγματα, βαθμό στην ομάδα του και στερώντας δύο πολύτιμους από τους φιλοξενούμενους.

ΟΦΗ: Στέφενς, Λάρσoν, Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης (63′ Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης (80′ Θοράρινσον), Μεγιάδο, Περέα (84′ Στάικος), Ντίκο, Ντουσέ, Γκερέρο (84′ Μπιφουμά).

ΠΑΟK: Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (25′ Τσαούσης), Κούρτιτς (80′ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ, Αουγκούστο (72′ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (72′ Τόμας).