Super League 1: Στο -13 ο ΠΑΟΚ που έχασε από τον Ιωνικό

100

Τελικό αποτέλεσμα 3-2 στη Νίκαια

Η επιστροφή στις νίκες ήταν μονόδρομος για τον ΠΑΟΚ, τόσο για να αφήσει πίσω του την ήττα από τον Άρη στο τοπικό ντέρμπι, όσο και για να μη χάσει κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, όμως, δεν κατάφερε τίποτα από τα δύο τελικά, αφού προηγήθηκε αλλά βρέθηκε να χάνει με 3-1 από τον Ιωνικό και δεν απέφυγε την ήττα με 3-2, με συνέπεια το κλίμα να γίνει ακόμη πιο βαρύ και η διαφορά από την κορυφή να πάει στους 13 βαθμούς.

Το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης πέρασε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας. Και λίγα λεπτά μετά, στο 18′ συγκεκριμένα, είχαν και το προβάδισμα, αφού ο Σβιντέρσκι με ωραία κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τέιλορ από δεξιά έκανε το 0-1.

Προβάδισμα, όπως, που δεν μπόρεσε να χαρεί η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, αφού οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα. Στο 20′ ο Ιωνικός βγήκε μπροστά και έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή του ΠΑΟΚ ο Κάνιας, πρώην παίκτης του δικέφαλου του βορρά, ισοφάρισε (1-1).

Ήταν ένα μικρό σοκ για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έπαθαν μεγαλύτερο στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 32′. Ο Λένις βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε άστοχα, με το VAR όμως να καλεί τον διαιτητή να δει τη φάση αφού υπήρξε επαφή με τον Πασχαλάκη. Επαφή που ήταν πέναλτι σύμφωνα με τον Τζήλο, με τον Άοσμαν να εκτελεί στο 34′ και να βάζει μπροστά στο σκορ τους Νικαιώτες (2-1).

Δέχθηκε και 3ο γκολ και έχασε

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να τα έχει χαμένα και με την έναρξη του δεύτερου τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα… Στο 49′ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Κιάκος έδωσε στον Λένις, ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-1. Και τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι σε σουτ εκτός περιοχής, αγγίζοντας το 4-1!

Δεν έγινε όμως και στο 60′ ήρθε το γκολ από την άλλη πλευρά: Ο Ζίβκοβιτς έδωσε στον Σίντκλεϊ, αυτός σέντραρε από αριστερά και ο Μουργκ -ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα- μείωσε σε 3-2 με κεφαλιά και έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Λουτσέσκου πήρε τα πάνω της, έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση στο 65′ με τον Σίντκλεϊ και πίεσε αρκετά στη συνέχεια, αγγίζοντας ξανά το τρίτο γκολ στο 79′ με την άστοχη κεφαλιά του ανενόχλητου Σβαμπ μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Το γεγονός, βέβαια, ότι οι Θεσσαλονικείς πίεζαν σημαίνει ότι άφηναν κενούς χώρους και ο Ιωνικός θα μπορούσε να το εκμεταλλευτεί αυτό και να κλειδώσει τη νίκη στο 82′, όταν ο Μύγας έφυγε στην αντεπίθεση και βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, αλλά ο τερματοφύλακας των ασπρόμαυρων απέκρουσε και τους κράτησε ζωντανούς. Αυτό δεν ήταν αρκετό, όμως, αφού το 3-2 έμεινε ως το τέλος, με τον Ιωνικό να παίρνει βαθμολογική ανάσα και τον ΠΑΟΚ να βλέπει τη σεζόν να στραβώνει κι άλλο…

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας (68′ Ματσούκας), Ντάλσιο, Κιάκος (68′ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (77′ Μάναλης), Λένις (88′ Βαφέας).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ (73′ Αουγκούστο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης (85′ Άκπομ), Σίντκλεϊ, Eσίτι (54′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (54′ Μουργκ), Σφιντέρσκι.