Super League 1: Στο -4 από την κορυφή ο Βόλος που νίκησε και τον Ατρόμητο

51

Τελικό αποτέλεσμα 0-2 στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος είναι μία από τις καλές ομάδες του πρωταθλήματος, όπως έχει φανεί από το ξεκίνημά του, αλλά ο Βόλος είναι μία από τις καλύτερες και το απέδειξε και στο Περιστέρι, αφού με γκολ των Ντέλετιτς και Φερνάντες πήρε τη νίκη με 2-0 και έτσι, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο, ανέβηκε στη 2η θέση, στο +1 από την ΑΕΚ που παίζει τη Δευτέρα (24/10) και στο -4 από τον Παναθηναϊκό που παίζει την Κυριακή (23/10).

Το παιχνίδι άρχισε με τους φιλοξενούμενους να κυκλοφορούν ωραία τη μπάλα και γενικά να πατάνε καλύτερα, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση. Όπως και να έχει, παρά τη διάθεση των δύο ομάδων, το σημαντικό είναι ότι τα λεπτά περνούσαν χωρίς να γίνεται κάποια μεγάλη φάση. Τα λέει όλα, άλλωστε, το γεγονός ότι στο πρώτο ημίωρο το πιο αξιοσημείωτο γεγονός ήταν η αναγκαστική αλλαγή για τους Περιστεριώτες στο 26′, με τον τραυματία Μουνίθ να αφήνει τη θέση του στον Φριτζόνσον.

Οι Θεσσαλοί, από την άλλη πλευρά, είχαν μια φάση στο 33′ με την κοντινή προσπάθεια του Φερνάντες που απέκρουσε ο Γιαννιώτης, είχαν ευκαιρία στο 39′ με το σουτ του Μεθκίδα που έφυγε ελάχιστα άουτ και τελικά στο επόμενο λεπτό, στο 40′, είχαν και γκολ με τον Ντέλετιτς, ο οποίος πήρε το… ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Γιαννιώτη σε σουτ του Μεθκίδα και έκανε το 0-1.

Το «κλείδωσε» με Φερνάντες

Ο Βόλος, με λίγα λόγια, έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο κλείδωσε το τρίποντο. Αφού απέφυγαν την ισοφάριση στο 53′ χάρη στην απόκρουση του Κλέιμαν σε κοντινό σουτ του Φριτζόνσον, στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 με το πλασέ του Φερνάντες μετά το γύρισμα του Τσοκάνη. Βάσεις νίκης, δηλαδή, για τους Θεσσαλούς, με τον Ατρόμητο να έχει μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο 63′, όταν ο Κλωναρίδης έκανε ωραίο σουτ και ο Κλέιμαν βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το σκορ, επομένως, παρέμεινε στο 0-2 που δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του αγώνα, με τον Βόλο να παίρνει ακόμη μία νίκη και να ανεβαίνει, με παιχνίδι περισσότερο, στη 2η θέση και στο -4 από την κορυφή.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Σουάρεθ, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Έντερ, Κουέν (68′ Τζαβίδας), Ροτάριου (46′ Ρομπάιγ), Μουνίθ (26′ Φριτζόνσον), Κλωναρίδης, Κιάρτανσον.

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ντέλετιτς (73′ Πίρινεν), Μεθκίδα (62′ Νοκέρ), Πάολο Φέρναντες, Οζέγκοβιτς (87′ Κούτσιας).