Ο Απόλλωνας Πόντου και η Βέροια “κόλλησαν” στο μηδέν (0-0), με την ομάδα του Απόλλωνα να βγαίνει κερδισμένη, καθώς διατήρησε τη διαφορά τεσσάρων πόντων από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας όμως ένα παιχνίδι παραπάνω από Μακεδονικό, Βέροια και Ηρακλή Λάρισας, που ακολουθούν στη βαθμολογία.

Συγκεκριμένα, ο Απόλλωνας έφτασε τους 29 βαθμούς, έχοντας 26 παιχνίδια, ακολουθεί ο Μακεδονικός με 26 βαθμούς και ο Ηρακλής Λάρισας με τη Βέροια που έχουν από 25 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας Πόντου ταξιδεύει στη Λάρισα, για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ (4/6), ενώ η Βέροια υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα. Οι δύο ομάδες είχαν από λίγες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Στο 55ο λεπτό η Βέροια έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Μουχάλης πάσαρε στον Μπαϊντού, εκείνος από πλάγια θέση προσπάθησε να απειλήσει τον Πίτκα, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Είκοσι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου, με τον Μπουόλι να σουτάρει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ο ίδιος επιχείρησε νέο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Απόλλων Πόντου (Προπονητής: Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος (85’ Μπελεβώνης Ε.), Μουμίν, Ντοναλντόνι, Νάσερ, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Τσαγκαλίδης, Ντιαλόσι, Γ. Καλαϊτζίδης (60’ Λαμπίρης), Εσαλό.

Βέροια (Προπονητής: Καρύδας): Βενετικίδης, Ντουμάνης (63’ Κατσούκης), Περδίκης, Ζε Εσσόνο, Κολλαράς, Μουχάλης (83’ Γιαγτζίδης), Μασούρας, Μπουκουβάλας, Ελευθεριάδης (71’ Μπελεβώνης), Γιουκούδης (83’ Ιωάννου), Μπαϊντού (71’ Μπουόλι).