Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ

Με νίκη (1-0) επί του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Super League 2, ο Λεβαδειακός ανέβηκε ξανά στη κορυφή.

Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο όπου δεν υπήρχαν πολλές φάσεις, οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή,για να προηγηθούν στο σκορ. Στο 7΄ η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με το σουτ του Κουατένγκ, να αποκρούεται από τον Γκέκα.Από το σημείο εκείνο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην έχει δημιουργηθεί κάποια άλλη καλή φάση στο παιχνίδι. Όλα αυτά μέχρι το 44΄ όταν οι Βοιωτοί απάντησαν στην ευκαιρία των Κρητικών, με το σουτ του Νίλι να αποκρούεται από τον Κατσιμήτρο και το 0-0 να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στα πρώτα λεπτά του β΄ ημιχρόνου, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πεσμένος, με αποτέλεσμα να μην έχουν δημιουργηθεί φάσεις μπροστά στις δύο περιοχές. Όλα αυτά μέχρι το 78΄, όταν το πλασέ του Τζιώρα απέκρουσε σε κόρνερ ο Κατσιμήτρος. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «πράσινοι», το πέτυχαν στο 80΄ με το πλασέ του Πολέτο να διαμορφώνει το 0-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
Εργοτέλης-Λεβαδειακός 0-1

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (77′ Ποζατζίδης), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέιος (62′ Αμπντουλαχί), Τσέλιος, Μπουτσάκης (77′ Αλεξάκης), Κατσούρρι, Κωστανάσιος (56′ Μπότε), Κουατένγκ (56′ Κόνραντ), Μανουσάκης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ (62′ Νίκας), Πολέτο (87′ Θεοχάρης), Μαρίνος (46′ Συμελίδης), Νίλι, Ενόμο (70′ Τζιώρας).

Ιωνικός – Τρίκαλα 1-1

Μετά την Πάτρα τα Τρίκαλα κατάφεραν να φύγουν και από την Νεάπολη με τον βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη και στο 55΄κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ χάρη σε φοβερό δεξί σουτ του Σκόνδρα, που κατέληξε στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου. Από το σημείο εκείνο και μετά οι «κυανόλευκοι» ενέτειναν την πίεση τους προκειμένου να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες είχαν αυτές δεν στέφθηκαν από επιτυχία.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι τα Τρίκαλα θα έφευγαν με μία σπουδαία νίκη από μία δύσκολη έδρα όπως αυτή του Ιωνικού, πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη τους νίκη εκτός έδρας, οι «κυανόλευκοι» του Δημήτρη Σπανού κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς στο 91΄ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάστρο, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Πλατέλλας από τον Κεχαγιά. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Ομάρ, Κόρμπος (69′ Κουιρουκίδης), Γκοτσούλιας, Ρόλε (60′ Μπρίτο), Πλατέλλας, Μάναλης (60′ Ματσούκας), Κάστρο.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής (77′ Γκάρας), Τζαλόσι, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Πέλκας (73′ Κεχαγιάς), Νατέρ (46′ Ευθυμίου), Σκόνδρας (86′ Ζώγκος), Σταματής (85′ Αλμπάνης).