Τελικό αποτέλεσμα 1-0 για τους Ηπειρώτες που έστειλαν τρεις φορές στα δίχτυα τη μπάλα

Ο ΠΑΟΚ είναι παντελώς αδιάφορος στο πρωτάθλημα πλέον έχοντας το μυαλό του στον τελικό του κυπέλλου και ο ΠΑΣ Γιάννινα το εκμεταλλεύτηκε για να πάρει μια νίκη γοήτρου, αφού δεν κυνηγάει κάτι παραπάνω, με το 1-0 από το γκολ του Σνάιντερ. Γκολ που ήρθε έπειτα από άλλα δύο που είχαν σημειώσει νωρίτερα οι Ηπειρώτες και τα οποία είχαν ακυρωθεί για οφσάιντ εκατοστών.

Οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αλλά δεν μπορούσαν να τα βρουν, με αποτέλεσμα το πρώτο 20λεπτο να περάσει χωρίς να υπάρξει κάποια αξιόλογη φάση, παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες για να δημιουργήσουν κάτι καλό. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι πήραν το προβάδισμα στο 23′, όταν μετά το γύρισμα του Σάλιακα από δεξιά και τη φάση διαρκείας ο Περέα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το VAR έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Και κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η ποιότητα του παιχνιδιού δεν ήταν και η καλύτερη όπως μπορεί να καταλάβει ο καθένας, βγήκε χωρίς γκολ, αφού στο 45′ η μπάλα κόντραρε στον Σάλιακα μετά το πλασέ του Μιτρίτσα και στη συνέχεια χτύπησε στον Ολιβέιρα και έφυγε δίπλα από το δοκάρι, στην καλύτερη φάση των Θεσσαλονικέων.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά δυσκολευόταν να κάνει κάτι καλό επιθετικά, με τον ΠΑΣ, από την άλλη πλευρά, να σκοράρει στο 62′ ξανά με τον Περέα και το γκολ να ακυρώνεται και πάλι για οφσάιντ… χιλιοστών. Το 0-0, επομένως, παρέμεινε, μέχρι που ήρθε το 77ο λεπτό.

Η σέντρα του Σαλιάκα έφερε το γύρισμα του Πίρσμαν με το κεφάλι και την προβολή του Σνάιντερ για το 1-0, το οποίο μέτρησε κανονικά αυτή τη φορά, με τον ΠΑΟΚ να μεταφέρει στη συνέχεια το παιχνίδι στο μισό γήπεδο, πιέζοντας για την ισοφάριση, η οποία όμως δεν ήρθε ποτέ.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σνάιντερ, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι (46′ Κύρκος, 92′ Παντελάκης), Ντομίνγκεθ (46′ Λιάσος), Περέα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Τσιγγάρας (56′ Σβαμπ), Τέιλορ (79′ Σοάρες), Μιτρίτσα, Μουργκ, Ολιβέιρα (56′ Τσόλακ).