Οι Αγρινιώτες έχαναν με 1-0 στο ημίχρονο και επικράτησαν με 1-2

Με τον Ολυμπιακό να έχει το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, η ΑΕΚ θα μπορούσε θεωρητικά να πλησιάσει στο -6. Για να συμβεί αυτό, θα έπρεπε να χάσουν οι ερυθρόλευκοι και να νικήσει η ίδια τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ. Το τι θα γίνει στο ντέρμπι της Λεωφόρου δεν μπορεί να το ξέρει κάποιος εκ των προτέρων, ξέρουν όλοι όμως, ότι η Ένωση δεν θα μπορέσει να πλησιάσει, αφού αν και προηγήθηκε κόντρα στην ομάδα του Αγρινίου, τελικά έχασε με 1-2 και βρίσκεται πλέον στην 3η θέση, πίσω και από τον ΠΑΟΚ.

Από τα πρώτα λεπτά, όπως αναμενόταν, οι κιτρινόμαυροι πήραν τη μπάλα, την κυκλοφορούσαν και προσπάθησαν να δώσουν ρυθμό στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφεραν όσο καλά θα ήθελαν. Γεγονός που αποδεικνύεται και από την έλλειψη ευκαιριών.

Ένα σουτ του Μάνταλου που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι στο πρώτο 25λεπτο, με τον αρχηγό τους να προσπαθεί και στο 30′ με νέο σουτ, το οποίο απέφερε απλά ένα κόρνερ.

Η καλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ ήρθε στο 37′ με το σουτ του Ανσαριφάρντ που απέκρουσε δύσκολα ο Μελίσσας και τελικά ο Ιρανός ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 44′, συγκεκριμένα, ο Μάνταλος έδωσε στον Ανσαριφάρντ που έφυγε στην κόντρα και αφού απέφυγε ωραία τον Βργκοτς, πλάσαρε ψύχραιμα τον Μελίσσα για το 1-0.

Ένα γκολ που ανέβασε ψυχολογικά την Ένωση, η οποία στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους θα μπορούσε να καθαρίσει τον αγώνα. Η μπάλα, όμως, πήγε στο κάθετο δοκάρι μετά την εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα στο 48′, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκαρσία έκανε το σουτ στην κίνηση μετά το γύρισμα του Ανσαριφάρντ αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν τις φάσεις για το δεύτερο γκολ, δεν το έβαλαν και στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε ξανά. Μέχρι που ήρθαν, τελικά, τα πάνω-κάτω μέσα σε λίγα λεπτά! Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία για το 2-0 στο 77′ με τον Τσούμπερ στην αντεπίθεση αλλά και πάλι δεν το έκανε και στο επόμενο λεπτό, στο 78′, οι Αγρινιώτες έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Καρέλη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κενό που υπήρχε στην άμυνα και πλάσαρε σωστά τον Τσιντώτα για το 1-1.

Και όσο προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να καταλάβουν τι έγινε, στο 84′ ο Παναιτωλικός τούς σόκαρε εντελώς, αφού ο Μεντόσα με πολύ ωραίο πλασέ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Τσιντώτα για το 1-2! Σκορ που έμεινε ως το τέλος, με την ομάδα του Αγρινίου να παίρνει σπουδαίο τρίποντο και την ΑΕΚ να πέφτει, πλέον, στην 3η θέση και στο -1 από τον ΠΑΟΚ.

AEK: Τσιντώτας, Σβάρνας (80′ Ρότα), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (88′ Κοσίδης), Λε Ταλέκ, Άμραμπατ, Μάνταλος, Γκαρσία (65′ Τσούμπερ), Ανσαριφάρντ.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Λούι, Βργκοτς, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες (64′ Μάρτενσον), Μπαρμπόσα (70′ Μόρσεϊ), Μεντόσα (85′ Τσιγγάρας), Ντουάρτε, Βέργος (70′ Καρέλης).