Τελικό αποτέλεσμα 2-2 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

Μπορεί να μην απέφυγε τον υποβιβασμό στη Super League 2, παρά την προσπάθεια που έκανε, ο Απόλλων Σμύρνης όμως ήθελε να πει «αντίο» στη Super League 1 με μια καλή εμφάνιση και η επιθυμία του έγινε πραγματικότητα, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης εκτός έδρας.

Στο πρώτο ημίχρονο, πάντως, το θέαμα μόνο καλό δεν ήταν. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 3′ με το σουτ του Ντάουντα που έφυγε λίγο άουτ, οι γηπεδούχοι στο 17′ με το σουτ του Μπαράλες που είχε την ίδια κατάληξη και από εκεί και και πέρα δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο πρώτο 45λεπτο. Στο δεύτερο, όμως, τα πράγματα βελτιώθηκαν κατά πολύ…

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά με στόχο το γκολ και τα κατάφερε στο 49′ με την κεφαλιά του Μπαράλες, για να απαντήσει όμως ο Απόλλων στο 69′ με τον Τσιλούλη. Το 1-1 δεν έμεινε για πολύ, όμως, αφού στο 74′ ο Ιγκλέσιας με ωραίο δυνατό σουτ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα της Τρίπολης (2-1). Η «ελαφρά ταξιαρχία» δεν τα παράτησε όμως και στο 90′ με τον Ντάουντα έκανε το 2-2, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με την αποβολή του Ιγκλέσιας στις καθυστερήσεις.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου (65′ Καστάνιο), Αντζουλάς, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (61′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο (80′ Βαλιέντε), Σίτο (80′ Σονί), Ριέρα, Μιχόπουλος (61′ Κρέσπι), Μπαράλες.

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Μπαξεβανιδης (88′ Δούμας), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Βιτλής (81′ Τουτουαρίμα), Κάστρο (60′ Κραγιόπουλος), Σλίβκα (88′ Παπαγεωργίου), Φατιόν, Μαρτίνες (60′ Τσιλούλης), Ντάουντα, Ιωαννίδης.