Super League: Νίκη για τον ΟΦΗ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης

25

Τελικό αποτέλεσμα 1-0 στο Ηράκλειο

Ο ΟΦΗ υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης σε ένα παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον και πήρε τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Φελίπε στο 72′, συνεχίζοντας στην 7η θέση της Super League, ενώ οι ηττημένοι παραμένουν στην 9η και περιμένουν -κι αυτοί- το τέλος της σεζόν.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν περισσότερο για κάτι καλό επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία, στο 30′, με το τετ α τετ του Ριέρα, ο οποίος όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση.

Πέντε λεπτά μετά ήταν η σειρά των Κρητικών να απειλήσουν σοβαρά με το σουτ του Φελίπε στην κίνηση, μετά το γύρισμα του Καμάου, που απέκρουσε ο Παπαδόπουλος, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με νέα πολύ καλή ευκαιρία, διπλή μάλιστα, για τους Αρκάδες με τον Ριέρα στο 41′.

Το παιχνίδι παρέμενε σε ισορροπία και στο β’ μέρος, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, για να έρθει τελικά το γκολ στο 72′: Φάση διαρκείας στην άμυνα του Αστέρα, πλασέ του Τοράλ, απόκρουση του Παπαδόπουλου και στην επαναφορά ο Φελίπε επέμεινε και σκόραρε για το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού οι Μπαράλες και Σονί δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα τελευταία λεπτά.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Στάικος (59′ Ντε Γκουζμάν), Μεγιάδο, Καμάου (59′ Μπουζούκης), Νέιρα (71′ Κοροβέσης), Τσιλιανίδης (59′ Τοράλ), Λουίς Φελίπε (84′ Ντουρμισάι).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρθία (78′ Καρμόνα), Πίτσου, Χριστόπουλος, Άλβαρες, Μουνάφο (89′ Σανταφέ), Κανελλόπουλος (58′ Ιγκλέσιας), Ριέρα (78′ Καπίγια), Σίτο (89′ Μιχόπουλος), Σονί, Μπαράλες.