Super League: Νίκη – παραμονής για τον Ιωνικό επί του ΟΦΗ

76

Τελικό αποτέλεσμα 2-3 στο Ηράκλειο

Τα πλέι άουτ της Super League 1 άρχισαν με ένα χορταστικό παιχνίδι ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Ιωνικό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μεγάλη νίκη με 3-2 και να κάνουν καθοριστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής. Με 0-3 προηγήθηκε η ομάδα της Νίκαιας πριν το τέλος του ημιχρόνου, αντέδρασαν οι Κρητικοί που είναι αδιάφοροι βαθμολογικά αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Το παιχνίδι άρχισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, με τον Άοσμαν να σουτάρει με σουτ εντός περιοχής στο 5′ και τον Βούρο να απομακρύνει πάνω στη γραμμή τη μπάλα μετά την προσπάθεια του Τουράμ στο 6′. Και μπορεί να μην μπήκε κάποιο γκολ σε αυτές τις φάσεις, δεν άργησε όμως να έρθει και αυτό…

Στο 11′ ο Άοσμαν εκτέλεσε κόρνερ και ο Ρομαό πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, τονώνοντας κι άλλο την αυτοπεποίθηση των Νικαιωτών. Κάτι που φάνηκε και στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα, ο Ιωνικός παρέμεινε απειλητικός, έκανε ευκαιρίες και τελικά στο 39′ πέτυχε το 0-2 με ωραίο σουτ του Μύγα από το ύψος της περιοχής.

Και μέχρι να καταλάβουν οι γηπεδούχοι τι γίνεται, στο 45′, σε μια εκτέλεση κόρνερ δουλεμένη στην προπόνηση, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο 0-3 με πολύ ωραίο σουτ του Βαλεριάνου από το ημικύκλιο της περιοχής!

Παρ’ όλα αυτά, οι Κρητικοί κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν σε 1-3 πριν το ημίχρονο, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντε Γκουζμάν σέντραρε από δεξιά και ο Λουίζ Φελίπε με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ήταν ένα γκολ που έδωσε εκ νέου πίστη στον ΟΦΗ, με αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο να μπει καλύτερα και να πλησιάσει κι άλλο στο 56′, όταν ο Ντε Γκουζμάν εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Ντουρμισάι με γυριστό σουτ μείωσε σε 2-3.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια είχε, πλέον, την ψυχολογία με το μέρος της και πίεσε για το τρίτο γκολ και την ισοφάριση, με τον Ιωνικό από την άλλη πλευρά να γίνεται επικίνδυνος σε κάποιες αντεπιθέσεις. Όπως και να έχει, το 2-3 παράμεινε ως το τέλος πάντως, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική νίκη.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης (68′ Τσιλιανίδης), Βούρος, Σελίμοβιτς (46′ Γιαννούλης), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν (68′ Μπουζούκης), Νέιρα, Ντουρμισάι (76′ Φαν Ντάινεν), Φελίπε, Λάμπρου (46′ Διαμαντής).

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ντάλσιο, Άοσμαν (68′ Κιάκος), Λένις, Τουράμ.