Τελικό αποτέλεσμα 3-1 στη Νίκαια

Ο Ιωνικός μπήκε στα πλέι άουτ χωρίς άγχος αφού η παραμονή του στη Super League ήταν σχεδόν σίγουρη και δείχνοντας σοβαρό αγωνιστικό πρόσωπο τα πήγε εξαιρετικά, όπως δείχνουν και οι έξι νίκες σε επτά αγώνες, με την έκτη να έρχεται με το 3-1 επί του, επίσης αδιάφορου, Παναιτωλικού στη Νίκαια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και στο 9ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Ντάλσιο, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση μετά την εκτέλεση κόρνερ και την προσπάθεια της άμυνας να απομακρύνει.

Ένα γκολ στο οποίο οι φιλοξενούμενοι φάνηκε ότι είχαν άμεση απάντηση, αφού στο 14′ ο Βέργος με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε γιατί το VAR έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ. Το σκορ, επομένως, παρέμεινε στο 1-0, με τους Αγρινιώτες να αγγίζουν την ισοφάριση και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το δοκάρι του Βέργου εξ επαφής.

Το γκολ που έψαχνε ο Παναιτωλικός το βρήκε, τελικά, στο 47′ με τον Καρέλη, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα βρήκε δίχτυα με ωραία κεφαλιά, φέρνοντας το ματς στα ίσα (1-1).

Στο 62′, όμως, ο Ιωνικός πήρε πάλι το προβάδισμα, με τον Μάντζη, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα, να βρίσκει τον Τουράμ, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-1.

Οι Νικαιώτες ήταν και πάλι μπροστά και στο 86′ σφράγισαν τη νίκη τους, την 6η σε 7 αγώνες των πλέι άουτ, με την κεφαλιά του Μάντζη που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ιωνικός: Χριστοδουλής, Μύγας (90′ Γκοτσούλιας), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος (90′ Κιάκος), Κάνιας, Ντάλσιο, Πογκοσιάν (61′ Μάντζης), Λένις (90′ Καμπράλ), Τουράμ (84′ Πλατέλλας).

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (89′ Μπακαδήμας), Κορνέλιους, Περέιρα, Ντουάρτε (84′ Μπελεβώνης), Μόρσεϊ (89′ Μπαρμπόσα), Φλόρες (84′ Λιάβας), Αντούνες, Νταγκό (46′ Καρέλης), Βέργος.