Τελικό αποτέλεσμα 2-4 στο «Γεντί Κουλέ»

Εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, εντός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού στο κύπελλο, εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα. Η τελευταία εβδομάδα ήταν απλά τέλεια για τον Παναιτωλικό, ο οποίος με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Μελισσά όποτε χρειάστηκε -και χρειάστηκε και σε εκτέλεση πέναλτι στο 81′- πήρε σπουδαίο τρίποντο στο Ηράκλειο και έκανε πολύ σημαντικό βήμα παραμονής, την ίδια ώρα που οι Κρητικοί έχαναν την ευκαιρία να ανέβουν προσωρινά στην 4η θέση.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 7′ κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Μόρσεϊ από τον Μαρινάκη. Πέναλτι που εκτελέστηκε ένα λεπτό μετά, με τον Βάτερμαν να νικάει τον Μεντόσα, ο οποίος όμως στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Γκολ στο οποίο οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να απαντήσουν στο 14′ αλλά στάθηκαν άτυχοι με το δοκάρι του Λάμπρου, με σουτ στην κίνηση, μετά τη σέντρα του Μαρινάκη και την κεφαλιά – πάσα του Ντε Γκουζμάν. Όπως και να έχει, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια δεν πτοήθηκε και συνέχισε να κάνει το παιχνίδι, της πιέζοντας για την ισοφάριση.

Αυτή που ήρθε τελικά στο 43′, όταν ο Βούρος έκανε κάθετη πάσα και η μπάλα κατέληξε στον Νέιρα, ο οποίος τελείωσε ωραία τη φάση κάνοντας το 1-1. Σκορ, όμως, που δεν έμεινε ούτε καν ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 45′ οι Αγρινιώτες βγήκαν μπροστά και από την εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα ο Κορνέλιους πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Αναστασίου (1-2).

Ένα προβάδισμα που έγινε μεγαλύτερο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 53′, δευτερόλεπτα μετά τη μεγάλη ευκαιρία του Ντουρμισάι για να ισοφαρίσει, όταν ο Μεντόσα βρήκε ωραία τον Καρέλη, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 1-3.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να μειώσει άμεσα και θα μπορούσε να πετύχει στο 55′ αλλά ο Μελίσσας έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Λάμπρου, για να έρθει τελικά το 2-3 στο 66′ με το ωραίο πλασέ του Νέιρα, ο οποίος πέτυχε το δεύτερό του γκολ στο παιχνίδι, λίγο έξω από την περιοχή.

Οι Κρητικοί ήταν, πλέον, μαζικά μπροστά κυνηγώντας την ισοφάριση και είχαν τις ευκαιρίες για να φτάσουν σε αυτή, αλλά ο Μελίσσας είχε πάντα τις απαντήσεις και κρατούσε το 2-3 για τον Παναιτωλικό, ο οποίος ήταν συνεχώς στην άμυνά του. Αυτή η πίεση, λοιπόν, των γηπεδούχων φάνηκε ότι θα απέδιδε καρπούς στο 80′ αφού κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Ντουρμισάι από τον Κορνέλιους, αλλά ο εκπληκτικός Μελίσσας απέκρουσε την εκτέλεση του Νέιρα, με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.

Και εκεί που οι γηπεδούχοι έψαχναν μέχρι τέλους τον τρόπο για να ισοφαρίσουν και να αποφύγουν την ήττα, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση στο 92′ και με τον Βέργο να κάνει ωραία ενέργεια και πλασέ, έκαναν το 2-4 και κλείδωσαν μια υπερπολύτιμη νίκη.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μπαλογιάννης, Διαμαντής, Βούρος, Μαρινάκης (82′ Στάικος), Μεγιάδο, Τοράλ (82′ Ναμπί), Ντε Γκουζμάν (60′ Φαν Ντάινεν), Νέιρα, Τσιλιανίδης (46′ Ντουρμισάι), Λάμπρου.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτεσον, Φλόρες, Μπαρμπόσα (71′ Τσιγγάρας), Μεντοσα, Μόρσεϊ (81′ Αποστολάκης), Καρέλης (81′ Βέργος).