Τελικό αποτέλεσμα 1-1 στο γήπεδο των Ζωσιμάδων

Ο Ατρόμητος πήγε στα Γιάννινα για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία μετά την αλλαγή προπονητή και την έλευση του Κρις Κόλμαν. Αυτός που έκανε τη διαφορά, όμως, δεν ήταν ο προπονητής αλλά ο τερματοφύλακας Γιαννιώτης, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έπιανε τα άπιαστα και τελικά έδωσε στην ομάδα του πολύτιμο βαθμό με το 1-1.

Το παιχνίδι άρχισε με… τρέλα και από τις δύο πλευρές, αφού στα πρώτα τρία λεπτά είχαν σκοράρει και οι δύο! Αρχικά, στα 55 δευτερόλεπτα, οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ με τον Κουλούρη έπειτα από φάση διαρκείας στην άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν άργησαν καθόλου να απαντήσουν: Σρο 3′ ο Σάλιακας σέντραρε και ο Περέα με κεφαλιά-ψαράκι βρήκε δίχτυα (1-1).

Αυτό το εντυπωσιακό ξεκίνημα δεν είχε και την ανάλογη συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο όμως, αφού η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 42′ και ήταν για τον Ατρόμητο, με τον Στρούγγη να βγαίνει τετ α τετ με τον Σούλη, ο οποίος απέκρουσε.

Στο β’ μέρος ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά και πλησίασε στο γκολ στο 48′ με το δυνατό σουτ του Μπρένερ που απέκρουσε ο Γιαννιώτης, ο οποίος από εκείνη τη στιγμή έγινε… ανίκητος. Οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς στην επίθεση και από το 71′ ως το 75′ ήταν τρεις φορές έτοιμοι να πανηγυρίσουν για το 2-1, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε απίθανες αποκρούσεις σε φάουλ του Σάλιακα, τετ α τετ του Λώλη και δυνατό σουτ του Καραχάλιου που πήγαινε προς το παραθυράκι της εστίας, διατηρώντας το 1-1.

ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Καραχάλιος, Γκαρντάβσκι, Στάνκο, Μπρένερ, Σνάιντερ, Μορέιρα (62′ Λώλης), Περέα.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Γκαλβάο, Στρούγγης, Ντένιτς, Καρτάλης (66′ Χαρίσης), Σάλομον, Σπιριντόνοβιτς (66′ Μουνίθ), Μπεντινέλι (88′ Νταβιώτης) , Κουλούρης.