Super League: Περίπατος του ΠΑΟΚ με 4άρα στον Βόλο

128

Εύκολο 0-4 για τους Θεσσαλονικείς στο Πανθεσσαλικό Στάδιο

Στη 2η θέση της βαθμολογίας της Super League 1 παρέμεινε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Βόλο εκτός έδρας, όπως δείχνει και το τελικό 0-4. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Κούρτιτς απλοποίησε σε πολύ μεγάλο βαθμό τα πράγματα, με αποτέλεσμα να ακολουθήσουν και τα γκολ των Ίνγκασον, Σάστρε (στο ντεμπούτο του) και Άκπομ, απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε καθόλου καλή εικόνα και θα μπορούσε να δεχθεί περισσότερα τέρματα.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στον αγώνα και απείλησαν στο 2′ με το πλασέ του Ζίβκοβιτς που μπλόκαρε ο Κλέιμαν, για να ακολουθήσει στο 7′ το δοκάρι του Κούρτιτς σε ένα παράλληλο γύρισμα που έμοιαζε ακίνδυνο. Όπως και να έχει, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πίεζε ψηλά, ήταν στην επίθεση και στο 21′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, αφού ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι για ανατροπή του Μιτρίτσα από τον Φερνάντες, με τον Κούρτιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί (0-1).

Τρία λεπτά αργότερα ο δικέφαλος του βορρά άγγιξε και το δεύτερο γκολ αλλά ο Άκπομ αστόχησε με κεφαλιά μετά το γέμισμα του Ζίβκοβιτς, για να έρθει τελικά το 0-2 στο 29′: Κόρνερ του Ζίβκοβιτς, πρώτη κεφαλιά από τον Κούρτιτς, δεύτερη από τον Ίνγκασον και η μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν.

Όλα καλά, επομένως, για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος απειλήθηκε μόνο στη φάση του 44ου λεπτού, όταν ο Μπαρτόλο έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα του Πασχαλάκη, ο οποίος απέκρουσε. Και όλα καλά ήταν και στο β’ μέρος, αφού οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο.

Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν ορεξάτη και δημιουργούσε εύκολα φάσεις, όπως για παράδειγμα στο 60′ με την προβολή του Άκπομ που έφυγε λίγο άουτ μετά το γύρισμα του Ζίβκοβιτς. Δεν έγινε εκεί το 0-3, έγινε λίγα λεπτά μετά όμως, στο 64′, όταν ο Σάστρε με σουτ εντός περιοχής μετά την εκτέλεση κόρνερ σκόραρε στο ντεμπούτο του.

Ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει, αν και ήταν αργά πλέον, έχοντας δοκάρι στο 67′ με δυνατό σουτ του Φεράρι, για να ακολουθήσει στο 73′ το 0-4 από τους ασπρόμαυρους. Αυτή τη φορά ήταν ο Μιτρίτσα ο δημιουργός, αφού την κατάλληλη στιγμή «έσπασε» τη μπάλα για τον Άκπομ, ο οποίος βρήκε δίχτυα από κοντά.

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκουλέν, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (87′ Τερεζίου), Μπαρτόλο (46′ Ρεγκατέν), Ορός (77′ Σοάρες), Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε (76′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς (80′ Εσίτι), Τσιγγάρας, Α. Ζίβκοβιτς (76′ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (72′ Αουγκούστο), Μιτρίτσα, Άκπομ (80′ Τσόλακ).