Τελικό αποτέλεσμα 4-0 στη Λεωφόρο

Η επιστροφή στην Ευρώπη είναι γεγονός για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον καθάρισε εύκολα με 4-0, επιτυγχάνοντας και μαθηματικά τον στόχο του. Ικανοποίηση, επομένως, για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει και ένα τρόπαιο, αφού την επόμενη εβδομάδα έχει τον τελικό κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και ήταν αυτοί που προσπαθούσαν να κάνουν παιχνίδι, έχοντας την πρώτη τους στιγμή στο 18′ με την κεφαλιά του Σένκεφελντ που δεν βρήκε στόχο, όπως δεν τα κατάφερε και ο Παλάσιος στην εξέλιξη της φάσης.

Δύο λεπτά μετά αργότερα, στο 20′, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε την πρώτη πραγματική ευκαιρία -και ήταν καλή- με την κεφαλιά του Παλάσιος που έφυγε ελάχιστα άουτ, για να ακολουθήσει στο δίλεπτο 27′-28′ το… τριπλό «όχι» του Λοντίγκιν στους Βιγιαφάνιες και Βέλεθ, κρατώντας το 0-0. Όχι για πολύ όμως…

Στο 37′ οι πράσινοι βγήκαν ωραία μπροστά, ο Χουάνκαρ έκανε το γύρισμα, το σουτ του Αϊτόρ κόντραρε αλλά ο Βιγιαφάνιες ήταν εκεί και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε καλά το πρώτο ημίχρονο και το ίδιο καλά μπήκε και στο δεύτερο, απειλώντας στα πρώτα λεπτά με ένα σουτ του Γκατσίνοβιτς και με ένα γύρισμα του Αϊτόρ που για λίγο δεν πρόλαβε να το κάνει γκολ με προβολή ο Μακέντα, απέναντι σε έναν ΠΑΣ που είχε προβλήματα σε όλους τους τομείς.

Οι πράσινοι πλησίασαν στο δεύτερο γκολ και στο 62′ με το σουτ του Βέλεθ που κόντραρε και έφυγε κόρνερ, όπως και με τον Μακέντα στο 64′ που θα μπορούσε να βγει απέναντι από τον Λοντίγκιν αλλά έχασε το κοντρόλ, για να έρθει τελικά το 2-0 στο 68′: Πάσα του Καρλίτος στον Μαουρίσιο και σουτ του Βραζιλιάνου εντός περιοχής, με τον Λοντίγκιν να αιφνιδιάζεται.

Αυτό ήταν… Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε ήδη κριθεί και σχεδόν αμέσως, στο 71′ για την ακρίβεια, ο Παναθηναϊκός έβαλε και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά με τον Καρλίτος που πήρε την κάθετη πάσα του Κουρμπέλη και τελείωσε πολύ ωραία τη φάση (3-0).

Και με τους οπαδούς στις εξέδρες να απολαμβάνουν αυτό που βλέπουν, ήρθε στο 87′ και το 4-0 για τον Παναθηναϊκό, με το σκαστό σουτ του Χουάνκαρ που βρήκε και στον Παντελάκη, για να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι που σφράγισε την επιστροφή του στην Ευρώπη.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (75′ Σάρλια), Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (59′ Μαουρίσιο), Γκατσίνοβιτς (59′ Καρλίτος), Αϊτόρ, Παλάσιος (75′ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (66′ Κουρμπέλης).

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Καραχάλιος, Κάργας, Ντομίνγκεθ (46′ Σιόντης), Σναϊντερ, Οικονομόπουλος, Στάνκο, Κύρκος (60′ Κόντε), Λιάσος.