Τελικό αποτέλεσμα 0-0 στη Ριζούπολη

Ο Απόλλων Σμύρνης έκανε την προσπάθειά του στα πλέι άουτ για να ανατρέψει την κατάσταση και να αποφύγει τον υποβιβασμό, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους αγώνες μπαράζ, δεν τα κατάφερε όμως και με το 0-0 κόντρα στη Λαμία παίρνει την άγουσα για τη Super League 2. Δοκάρι είχε ο Βιτλής στην καλύτερη φάση του αγώνα, κράτησαν την ισοπαλία οι φιλοξενούμενοι και πάνε αυτοί, τελικά, στα μπαράζ για την παραμονή τους.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προσπάθησαν να πιέσουν, χωρίς πάντως κάποιο αποτέλεσμα. Όσο για τους φιλοξενούμενους, από την άλλη πλευρά, ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους μετά το 15′-20′, χωρίς όμως κι αυτοί να καταφέρουν κάτι αξιόλογο επιθετικά.

Βασικά, η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε λίγο πριν το τέλος του -στο 43′- και ήταν για τον Απόλλωνα, με το δοκάρι στην κεφαλιά του Βιτλή μετά το γέμισμα του Μαρτίνες.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, στο 52′ συγκεκριμένα, η «ελαφρά ταξιαρχία» απείλησε ξανά με κεφαλιά, του Ντάουντα αυτή τη φορά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, με τις δύο ομάδες να αρχίζουν στη συνέχεια τις αλλαγές και τους γηπεδούχους να ψάχνουν τον τρόπο για να φτάσουν στο γκολ.

Ένα γκολ που το πλησίασαν στο 86′, όταν η μπάλα, μετά την προσπάθεια του Φερνάντες και τις κόντρες, έφτασε στον Τσιλούλη, ο οποίος είχε την ευκαιρία να γίνει λυτρωτής αλλά τελικά αστόχησε, «καταδικάζοντας» την ομάδα του σε υποβιβασμό…

Απόλλων Σμύρνης: Σόρτσαν, Μπαξεβανίδης (58′ Φερνάντες), Ντομίνγκες, Ρόγκνε (46′ Τσίμπσαχ), Ντεντάκης, Βιτλής, Σλίβκα (79′ Τσιλούλης), Κάστρο, Μαρτίνες, Ντάουντα, Ιωαννίδης (73′ Γιαννιώτας).

Λαμία: Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Λούκας, Σιμόν, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Τιρόνε (66′ Νούνιες), Σαραμαντάς, Μανούσος (84′ Αραμπούλι), Καραμάνος (70′ Ρόμανιτς).