Οι ερυθρόλευκοι συνέτριψαν τους πράσινους με 101-73

Στην καλύτερη του βραδιά τη φετινή σεζόν, ο Ολυμπιακός έκανε ευτυχισμένους τους οπαδούς του συντρίβοντας τον Παναθηναϊκό με 101-73 και κάνοντας ακόμη ένα βήμα για να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague, με στόχο την πρόκριση στο Final-4. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν ακόμη και στο +35, το οποίο είναι και η μεγαλύτερη διαφορά σε ντέρμπι αιωνίων, αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να τη ρίξουν κάπως και να αποφύγουν μια ιστορική ήττα.

Η καλή μέρα φάνηκε από την αρχή για τους Πειραιώτες, αφού με τον Φαλ να κυριαρχεί προηγήθηκαν με 10-2 στο 3′ και 22-6 στο 6′, δείχνοντας διάθεση να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη. Και όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται κάτι τέτοιο όταν μιλάμε για ντέρμπι και ειδικά μπάσκετ, όπου τα δεδομένα μπορούν να αλλάξουν από τη μία στιγμή στην άλλη, ακριβώς αυτό έκαναν. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε πάρτι σε επίθεση και άμυνα, με αποτέλεσμα στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ να είναι… 38-13!

Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο 10λεπτο, αφού ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και αποτελεσματικός στην άμυνα, φτάνοντας και στο +32 (50-18) στο 15′! Το παιχνίδι, δηλαδή, είχε εξελιχθεί σε εφιάλτη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρήκε κάποιους πόντους από τον Μέικον και κατάφερε να… ρίξει τη διαφορά στο -25 με το τέλος του ημιχρόνου (58-33).

Φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Θρίαμβος με 100άρα

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι πράσινοι για πρώτη φορά έδειξαν ικανοί να αντιδράσουν, αφού με τους Μέικον και Νέντοβιτς κατάφερε να πλησιάσει και στο -14 (60-46). Με δεδομένο ότι μιλάμε για ντέρμπι, ήταν η στιγμή που πολλοί σκέφτηκαν ότι θα μπορούσε να αλλάξει το σκηνικό, αλλά τελικά δεν έγινε κάτι τέτοιο. Αντιθέτως, οι ερυθρόλευκοι πήραν ξανά τα πάνω τους και με τους Βεζένκοβ και Φαλ έκαναν επιμέρους σκορ 15-1 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 78-51.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε με φόρα και στο τελευταίο 10λεπτο και ανέβασε τη διαφορά στο +35 (95-60), την ώρα που οι οπαδοί τους παραληρούσαν και ζητούσαν… +40. Η επιθυμία τους δεν έγινε πραγματικότητα, όμως, αφού οι Πειραιώτες έριξαν ρυθμό στη συνέχεια και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποφύγει τουλάχιστον μια ήττα που θα έμενε στην ιστορία. Όχι ότι δεν θα μείνει κι αυτή, αλλά τουλάχιστον δεν είναι με αρνητικό ρεκόρ διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 38-13, 58-33, 78-51, 101-73