Βόλος – ΑΕΚ 0-3: Άνετη νίκη με πρωταγωνιστές τους Γκαρσία και Πισάρο

123

Η Ένωση έδειξε πολύ καλά σημάδια ενόψει των αγώνων στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη, αλλά κυρίως αποτελεσματική κόντρα στον Βόλο και έφτασε στο άνετο 3-0 στο μεταξύ τους φιλικό ματς στο Πανθεσσαλικό. Τα μηνύματα που έστειλαν οι παίχτες του Αλμέιδα ήταν άκρως αισιόδοξα ενόψει των αγώνων της Ένωσης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Δύο διαφορετικές ενδεκάδες παρέταξε ο Αργεντινός προπονητής, από μία σε κάθε 45λεπτο με τους Ζίνι και Γκαρσία να κλέβουν την παράσταση στο πρώτο μέρος και τους Άμραμπατ, Φαν Βέερτ και Πισάρο (θετικότατο το ανεπίσημο ντεμπούτο του) να ξεχωρίζουν στο δεύτερο.

Στο 8ο και στο 12ο λεπτό ο Ζίνι προσπάθησε να απειλήσει με δύο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να έρθει τελικά το γκολ στο 16′ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Ζίνι. Και αυτό γιατί μπήκε δυναμικά στη μεγάλη περιοχή του Βόλου από τα αριστερά και κέρδισε την κόντρα από τον Κόστιτς, για να στρώσει τη μπάλα στον Λιβάι Γκαρσία και εκείνον να εκτελεί με δυνατό σουτ (0-1).

Έξι λεπτά αργότερα ήρθε και δεύτερο γκολ για τους νταμπλούχους Ελλάδας, μέσα από μία ακόμη πιο ομαδική προσπάθεια. Κάθετη πάσα από τον Τσούμπερ, ο Μοχαμάντι έκανε την κίνηση από τα αριστερά και γύρισε προς το ύψος του πέναλτι, για να γίνει το 0-2 με όμορφο πλασέ του Λιβάι.

Η έναρξη του δευτέρους μέρους βρήκε τον Ματίας Αλμέιδα να αλλάζει όλη την αρχική ενδεκάδα για να δει όσο το δυνατόν πιο πολλούς παίκτες εν δράσει, με τον Πισάρο να είναι ένα από τα νέα πρόσωπα και να κάνει έτσι το ανεπίσημο ντεμπούτο του στην Ένωση.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 61′ με τον Μαχαίρα να εκτελεί τον Κόστιτς με δυνατό αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Βόλος: Κόστιτς (61’Παπαδόπουλος), Μύγας (76′ Ταχάτος), Κρούζλιακ, Σιέλης (42′ Ασλανίδης), Κίτσος (66′ Λούνα), Τσοκάνης (61′ Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς (76′ Μεταξάς), Τρουιγιέ (76′ Καραγιάννης), Ντέλετιτς (46′ Κόμπα), Μραζ (46′ Άλχο), Μωραΐτης

ΑΕΚ στο πρώτο μέρος: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Ελίασον, Γιόνσον, Ζίνι, Τσούμπερ, Γκαρσία

ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος: Αθανασιάδης, Ρότα, Γεμπόα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος, Λαμαράνα, Άμραμπατ, Πισάρο, Μαχαίρας, Φαν Βέερτ