Euroleague: Ο Παναθηναϊκός πέρασε με νίκη από την έδρα της Βιλερμπάν

12

Οι πράσινοι επικράτησαν με 86-82 στη Γαλλία

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη Euroleague πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος απλά θέλει να αποφύγει τις τελευταίες δύο θέσεις, αφού μία εβδομάδα μετά την επικράτησή του επί του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ, επιβλήθηκε της Βιλερμπάν με 86-82 στη Γαλλία.

Ήταν 2 Δεκεμβρίου 2022 όταν οι πράσινοι έφευγαν με τη νίκη από το Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις και από τότε πέρασαν 3,5 μήνες χωρίς ευρωπαϊκή νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ. Πολύς καιρός, είναι η αλήθεια, οπότε το παιχνίδι με τη Βιλερμπάν ήταν μια καλή ευκαιρία για την ομάδα του Γιάννη Σερέλη ώστε να νικήσει και να πάρει τα πάνω της πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Basket League. Και ακριβώς αυτό έκανε.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω με 26-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου αλλά στη δεύτερη εμφανίστηκε πολύ καλύτερος χάρη και στον Πονίτκα, με αποτέλεσμα όχι μόνο να ανατρέψει την κατάσταση αλλά και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +9 (43-52).

Το ζητούμενο για τους πράσινους ήταν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και το έκαναν, αφού είχαν συνεχώς το προβάδισμα με τον Πάρις Λι να έχει βγει μπροστά και να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα, οδηγώντας την ομάδα του προς τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +8 (62-70) και δεν επέτρεψε στη Βιλερμπάν να πλησιάσει, επικρατώντας τελικά με 86-82, αφού στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Σερέλη έριξαν τον ρυθμό τους.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86