ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΣΕΡΙ ΤΟ 2021

O Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League και «έσπασε» το αήττητο σερί των «πράσινων» στο πρωτάθλημα το 2021, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από 8 αγωνιστικές.

Ο Εντινγκά ήταν ο σκόρερ του «χρυσού» γκολ της ομάδας του Αγρινίου, ενώ
ο Παναθηναϊκός έχασε τα… άχαστα στο δεύτερο ημίχρονο. Το «τριφύλλι» είχε δοκάρι με τον Ενγκμπακοτό και γνώρισε δεύτερη ήττα στο ίδιο γήπεδο μέσα σε τέσσερις μέρες, καθώς είχε ηττηθεί την περασμένη Πέμπτη (18/2) και από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Παναιτωλικός βρήκε γκολ από τα… αποδυτήρια, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Μετά από φάουλ του Αριγίμπι από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης έδιωξε προς τα πλάγια και ο Εντινγκά με ξερό αριστερό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Διούδη, κάνοντας το 1-0!
Το ματς

Στο 16’ από αδύναμο σουτ του Χουάνκαρ, ο Μαουρίσιο έκανε την προβολή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο, έπειτα απ’ τον τρίλεπτο έλεγχο που έγινε στο VAR, το τέρμα του Βραζιλιάνου ακυρώθηκε, καθώς ήταν λίγο πιο μπροστά από την άμυνα του Παναιτωλικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε, άρχισε να πατάει στην περιοχή του Παναιτωλικού και πίεσε ασφυκτικά τους γηπεδούχους. Στο 51’ το σουτ του Μολό κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, ενώ στο 55’ ο Μελίσσας απέκρουσε σε κόρνερ το δυνατό, χαμηλό σουτ του Ιωαννίδη.

Στο 61’ οι «πράσινοι» έχασαν τρομερή διπλή ευκαιρία, καθώς ο Μελίσσας νίκησε σε τε-α-τετ τον Ιωαννίδη και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσότσαλιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Αϊτόρ, αποσοβώντας βέβαιο γκολ.

Στο 67’ ο Παναθηναϊκός έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν από «σκάψιμο» του Αϊτόρ, ο Βιγιαφάνιες έδωσε με κεφαλιά-ψαράκι πάσα… πάρε-βάλε στον Ενγκμπακοτό, ο οποίος πλάσαρε από τα τρία μέτρα, με τον Μελίσσα να ακουμπάει ίσα-ίσα την μπάλα και να της δίνει πορεία για το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 68’ ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στο 2-0, όμως ο Διούδης απέκρουσε καταπληκτικά το σουτ του Τσιγγάρα στην κίνηση, ενώ στο τελευταίο 25λεπτο ο Παναθηναϊκός, όσο κι αν πίεσε τους Αγρινιώτες, δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη, που τους έφερε ξανά στη 12η θέση και πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός 1-0

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τρ. Δέλλας): Μελίσσας, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Περέιρα, Βάντερσον, Εντινγκά (77’ Τζανακάκης), Ταχάρ (65’ Τσιγγάρας), Ντίας, Ντάλσιο (84’ Κωνσταντόπουλος), Αριγίμπι (84’ Αρσούρα), Καρέλης (77’ Βέργος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό (80’ Τζαβίδας), Βέλεθ, Καραγιάννης (83’ Αθανασακόπουλος), Χουάνκαρ, Νιάς, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (73’ Μακέντα), Ενγκμπακοτό (83’ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (46’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης

Φωτογραφία: EUROKINISSI